Konferencja w Zduńskiej Woli - Behapowcy

Wyszukaj w serwisie

Reklama

Konferencja „Wdrożenie zasad bezpieczeństwa a odpowiedzialność pracodawców”

W dniu 9 kwietnia 2025 roku w Zduńskiej Woli, w Miejski Dom Kultury „Ratusz” odbyła się konferencja pt. „Wdrożenie zasad bezpieczeństwa a odpowiedzialność pracodawców”. Konferencja dotyczyła praktycznego wdrożenia wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, w zakresie szeroko rozumianej profilaktyki zapobiegającej negatywnym skutkom w wymiarze środowiska pracy oraz konsekwencjach prawnych.

Czytaj również: Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój?

Podczas konferencji prelekcje wygłaszali przedstawiciele:

  • Państwowej Inspekcji Pracy Oddział w Łodzi,
  • Komendy Powiatowej Policji w Zduńskiej Woli,
  • Prokuratury Okręgowej w Sieradzu,
  • Sądu Okręgowego w Sieradzu,
  • Urzędu Dozoru Technicznego Oddział w Łodzi,
  • a także pomysłodawca konferencji Ekspert CIOP-PIB Mirosław Staszczyk.

Omawiane były zasady wdrożenia systemu bezpieczeństwa i higieny pracy w przedsiębiorstwie, odpowiedzialność pracodawcy za utrzymanie bezpiecznego środowiska pracy, czynności pod nadzorem prokuratora związane z ujawnionym wypadkiem przy pracy, czy obowiązki pracownika obsługującego urządzenia transportu bliskiego także eksploatującego.

Przedstawienie procedur w świetle obowiązujących przepisów, także wskazanie odpowiedzialności karnej z powodu narażenia pracownika na ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć z tytułu wypadków przy pracy było celem organizatora konferencji.

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Zduńska Wola Konrad Pokora, który powitał gości i uczestników konferencji.

Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy na podstawie Kodeksu pracy, przybliżył znaczenie przepisów dotyczących obowiązków i odpowiedzialności pracodawców.

Pomysłodawca wskazał cel wdrożenia zasad bezpieczeństwa poprzez integracje i przygotowanie pracowników do pracy na ich stanowiskach. Jest to proces polegający na podjęciu konkretnych działań polegających na tworzeniu bezpiecznych i przyjaznych warunków pracy.

Wdrożenie zasad bezpieczeństwa polega na przygotowaniu pomieszczenia pracy z jego elementami, a także wyposażeniem zgodnie wymaganiami zawartymi w przepisach, opracowaniu procesu technologicznego, przygotowaniu pracownika do samodzielnego wykonywania pracy zgodnie z przyjętą organizacją pracy i procesem technologicznym.

Ważny jest codzienny nadzór oceniający wdrożony proces na każdym etapie jego funkcjonowania.

Pracodawca angażuje wszystkich pracowników do udziału w procesie wdrażania zasad bezpieczeństwa, w ten sposób tworzy filary bezpieczeństwa.

Przez Komendę Powiatową Policji w Zduńskiej Woli, zostały przedstawione czynności realizowane przez policjantów na miejscu zdarzenia.

Czynności wykonywane na miejscu zdarzenia w trybie art. 308 k.p.k. bezpośrednio po zaistnieniu wypadku ciężkiego, zbiorowego i śmiertelnego:

  • zabezpieczenie miejsca zdarzenia,
  • udzielenie pomocy poszkodowanemu/poszkodowanym – czynności prowadzone przez ratownictwo medyczne.

Może Cię również zainteresować: Najbezpieczniejsza rywalizacja w kraju. Zostało kilka dni na zgłoszenie do Mistrzostw Kadry BHP

Policja przystępuje do czynności procesowych na miejscu zdarzenia dopiero wtedy, kiedy zakończyły się czynności służb ratowniczych oraz miejsce zostało prawidłowo zabezpieczone pod względem bezpieczeństwa dla przebywających osób w miejscu zdarzenia.

Celem postępowania jest uzyskania najobszerniejszego materiału dowodowego, zrekonstruowania przebiegu zdarzenia, zidentyfikowania sprawcy lub sprawców zdarzenia.

Precyzyjnie została poruszona przez Prokuraturę Okręgową w Sieradzu, kwestia czynności pod nadzorem prokuratora związana z ujawnionym wypadkiem przy pracy. Śledztwo prowadzi prokurator, może powierzyć Policji przeprowadzenia śledztwa w całości lub w określonym zakresie albo dokonanie poszczególnych czynności śledztwa.

Prokurator może zastrzec do osobistego wykonania poszczególnych czynność śledztwa, a w szczególności czynności wymagające postanowienia.

Czynności na miejscu zdarzenia, są przeprowadzane zakresie w niezbędnym na poczet materiału dowodowego śledztwa.

Zgodnie z art.155 k.k. – kto nieumyślnie powoduje śmierć człowieka podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Nieumyślność, a zatem sprawca nie chce spowodowania śmierci człowieka, a nawet nie godzi się na nią, chociaż przewiduje taką możliwość lub może ją przewidzieć. Śmierć człowieka zatem jest tu niezamierzonym następstwem działania sprawcy.

Sąd Okręgowy w Sieradzu przedstawił procedurę orzekania o winie sprawcy, a także o wymiarze kary na podstawie Kodeksu karnego.

Urząd Dozoru Technicznego zapoznał uczestników konferencji z problematyką w zakresie obsługi
i konserwacji urządzeń transportu biskiego, w szczególności zagrożeń dotyczących nieprawidłowości przy obsłudze oraz ocenie technicznej urządzeń transportu biskiego.

Organizator umożliwił uczestnikom udział w panelu dyskusyjnym, podczas którego były zdawane pytania do prelegentów.

Źródło: Organizator

Może Cię również zainteresować: SEMINARIUM NAUKOWO-TECHNICZNE THERMO-MAN®:Zobacz na żywo pokaz badania trudnopalności odzieży ochronnej

Relacje

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy