Najbezpieczniejsza rywalizacja w kraju. Zostało kilka dni na zgłoszenie do Mistrzostw Kadry BHP
Czy wysoko, czy mokro, czy głośno – to właśnie oni czuwają nad tym, żeby wszyscy mogli czuć się bezpieczni wykonując służbowe obowiązki. Z myślą o ekspertach BHP Stowarzyszenie Koalicja Bezpieczni w Pracy organizuje po raz ósmy ogólnopolskie Mistrzostwa Kadry BHP. – Zeszłoroczna edycja przyciągnęła blisko 900 osób, mamy nadzieję jeszcze lepszą frekwencję w tym roku, bo otrzymaliśmy już ponad 800 zgłoszeń, a na przystąpienie do konkursu jest jeszcze czas do 14 kwietnia – podkreślają organizatorzy.
Czytaj również: Wizja zero wypadków w przetwórstwie
Stowarzyszenie Koalicja Bezpieczni w Pracy – powołane do życia między innymi przez CWS Workwear z siedzibą w Łodzi – we współpracy z najważniejszymi instytucjami państwowymi i organizacjami pozarządowymi organizuje konkurs, by integrować branżę i promować kulturę bezpieczeństwa. Inicjatywa, która od lat cieszy się dużą popularnością, pozwala na wyróżnienie ekspertów ze szczególną wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie BHP. Konkurs składa się z dwóch etapów, różniących się stopniem trudności. Pytania obejmują szeroki wachlarz zagadnień z obszaru BHP dotyczący różnych branż.
– Już na pierwszym etapie pytamy o znajomość przepisów w zakresie różnorodnych zagadnień: od wypadkowości, ergonomii, pracy zdalnej i zmianowej, pracy w warunkach szczególnie niebezpiecznych czy strefach zagrożenia wybuchem – wyjaśnia Katarzyna Petrusiewicz, ekspertka CWS Workwear, członek zarządu Koalicji Bezpieczni w Pracy. – W teście pojawić się mogą także pytania z zakresu pierwszej pomocy, chorób zawodowych czy wiedzy na temat odzieży ochronnej – dopowiada Marta Tomaszewska, specjalistka ds. BHP w CWS Workwear, a zarazem, członek Komisji konkursowej. – Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody ufundowane przez Koalicjantów: CWS Workwear, PW Krystian i TenCate Protective Fabrics. Ale nie chodzi tylko o nagrody. Mistrzostwa to także świetna możliwość sprawdzenia swojej wiedzy – podkreśla.
Pierwszy etap konkursu trwa do 14 kwietnia 2025 r. Żeby do niego przystąpić należy rozwiązać test jednokrotnego wyboru, składający się z 30 pytań. Pięćdziesięciu uczestników z najwyższą liczbą punktów przejdzie do II etapu konkursu, który odbędzie się w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2025 r. i będzie składać się z 20 pytań zamkniętych oraz 5 pytań otwartych, wymagających opisowego rozwiązania.
O wysoki poziom merytoryczny konkursu dbają:
- SEKA S.A.,
- Stowarzyszenie Ochrony Pracy,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy,
- Państwowa Inspekcja Pracy,
- OSPS BHP,
- Konfederacja Lewiatan oraz Śląska Izba Pracodawców.
Przewodniczącym Komisji jest Marek Maszewski, koordynator Działu BHP i Ppoż. w firmie SEKA S.A., Członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Ochrony Pracy.
Dotychczas zrealizowano siedem edycji konkursu, w których łącznie wzięło udział blisko 6 tys. uczestników. Tylko w zeszłym roku zgłosiło się do niego blisko 900 osób. W tym roku test rozwiązało już ponad 800 znawców tematyki BHP, co pozwala organizatorom mieć nadzieję na pobicie dotychczasowych rekordów.
Partnerem w organizacji konkursu jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Patronami medialnymi konkursu są: Atest Ochrona Pracy, Behapowcy.com / Promotor BHP, Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka oraz Portal BHP.
Informacje na temat Koalicji Bezpieczni w Pracy dostępne są w serwisie www.bezpieczniwpracy.pl.
Ciekawostki na temat kultury bezpieczeństwa w pracy można znaleźć również na portalu Facebook oraz LinkedIn.
Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy
Może Cię także zainteresować: Finał konkursu „Bezpieczny Krok z BHP do Górnictwa”