Bezpieczeństwo i higiena pracy przy pracach leśnych

Praca w leśnictwie to praca wysokiego ryzyka. Mimo wykorzystywania urządzeń mechanicznych nadal wiele czynności jest wykonywanych ręcznie przy powszechnym użyciu pilarek łańcuchowych. Jak ograniczyć wypadkowość w tym sektorze gospodarki?

Jakie zagrożenia występują w leśnictwie? Praca zawodowa w tym obszarze jest zaliczana do prac szczególnie niebezpiecznych. Ciągłe narażenie na czynniki materialne, zmienny mikroklimat, ukształtowanie terenu czy długotrwały wysiłek fizyczny to tylko niektóre z zagrożeń, jakie jej towarzyszą na co dzień. Nie sposób pominąć również wypadkowości czy chorób zawodowych. I choć nakłady finansowe na bezpieczeństwo przy pracach związanych z pozyskiwaniem drewna i ochroną terenów leśnych są zwiększane, to nadal konieczne jest prowadzenie systematycznych ocen i analiz sytuacji w tym zakresie.

Zagrożenia w leśnictwie związane z hałasem

Definicji hałasu jest kilka, ale zdecydowanie ważniejszą kwestią jest jego szkodliwość na ludzki organizm. Powoduje on u człowieka co najmniej trzy poważne powikłania: osłabienie lub trwałe uszkodzenia słuchu, uszkodzenie układu nerwowego oraz psychiki, senność, spadek koncentracji, agresję, stres lub chroniczne zmęczenie, a także uszkodzenie narządów wewnętrznych (tj.: serca, stawów i układu immunologicznego [1]). Uszkodzeniom słuchu towarzyszą zaburzenia wzroku i brak koncentracji. W przypadku problemów ze strony układu nerwowego pojawia się szereg zaburzeń emocjonalnych, a nawet urojenia psychiczne. Gdy hałas działa na nas zbyt długo, mogą pojawić się takie symptomy jak: duszność, mdłości, bóle mięśni, zmiany w akcji serca.

Stosowanie ochronników słuchu przez pracowników leśnych powoduje, że poziom dźwięku jest niższy niż obowiązujące wartości najwyższych dopuszczaln...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.