Niepokojący wzrost wypadków w górnictwie z przyczyn elektrycznych
Rośnie liczba wypadków związanych z eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci elektroenergetycznych oraz urządzeń i układów transportu w zakładach górniczych. Z tego też powodu, 20 marca w Okręgowym Urzędzie Górniczym w Rybniku odbyła się narada kierownictwa urzędu z przedsiębiorcami oraz kierownikami ruchu nadzorowanych podziemnych zakładów górniczych.
Czytaj również: Upoważnienia dla inspektorów pracy w Sejmie
W obradach uczestniczyli także wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego oraz dyrektor Departamentu Energomechanicznego i Infrastruktury Podstawowej WUG.
Rozmawiano na temat stanu bezpieczeństwa w górnictwie. Szczególną uwagę zwrócono na wzrost w 2024 r. liczby wypadków zaistniałych z przyczyn elektrycznych oraz na wypadki zaistniałe w bieżącym roku w zakładach górniczych Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A.
W trzech przypadkach było to poparzenie łukiem elektrycznym i porażenie prądem elektrycznym elektromonterów.
- 15 stycznia w KWK „Knurów-Szczygłowice” Ruch Szczygłowice w Knurowie,
- 18 marca w KWK „Pniówek” w Pawłowicach,
- 19 marca w KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie” Ruch Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju.
Natomiast 13 marca, podczas wykonywania prac transportowych, ciężkich obrażeń ciała doznał jeden z pracowników KWK „Borynia-Zofiówka-Bzie” Ruch Borynia w Jastrzębiu-Zdroju.
Może Cię również zainteresować: Temperatura pod kontrolą – nowe obowiązki dla pracodawców
Ponadto przedstawiono wnioski z zakończonych badań okoliczności i przyczyn wypadków oraz niebezpiecznych zdarzeń zaistniałych w IV kwartale 2024 r. oraz w 2025 r. w zakładach górniczych nadzorowanych przez dyrektora OUG w Rybniku. Na przykładzie KWK „Pniówek” zaprezentowano sposoby likwidacji wyrobisk odprowadzających powietrze ze ścian. Poinformowano o podejmowanych przez zakłady górnicze działaniach związanych z poprawą stanu obudowy w wyrobiskach odprowadzających powietrze z rejonów wentylacyjnych. Omówiono zasady bezpiecznej eksploatacji instalacji podsadzkowych, na podstawie wniosków sformułowanych po zbadaniu okoliczności i przyczyn wypadku zbiorowego zaistniałego 28 listopada 2023 r. w TAURON Wydobycie S.A. ZG „Sobieski”. Wskazano na wymagania dotyczące kwalifikacji osób eksploatujących instalacje sprężonego powietrza i gazów technicznych, w tym sprężarki. Przedstawiono nieprawidłowości stwierdzane podczas kontroli przeprowadzonych przez pracowników OUG w Rybniku.
Organizatorzy spotkania podkreślili konieczność podjęcia w trybie pilnym wszelkich możliwych działań zmierzających do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w zakładach górniczych. Zwłaszcza bezwzględnego przestrzegania przez osoby kierownictwa i dozoru ruchu oraz pracowników procedur i zasad bezpiecznego wykonywania prac. W tym przy urządzeniach i instalacjach elektroenergetycznych oraz podczas transportu materiałów i przewozu ludzi.