Zranienia ostrymi narzędziami w podmiotach leczniczych. Regulacje prawne

Pracownicy podmiotów leczniczych są narażeni m.in. na zranienia i zakłucia. Jakie są regulacje prawne dotyczące BHP w placówkach medycznych?

Z artykułu dowiesz się:

  • na jakie zagrożenia są narażeni pracownicy placówek medycznych,
  • kogo dotyczą przepisy rozporządzenia czerwcowego,
  • jakie działania wpływające na bezpieczeństwo pracowników powinien podjąć pracodawca podmiotu leczniczego.

Zagrożenia dla zdrowia pracownika związane są z wykonywaną pracą, jej świadczeniem na rzecz pracodawcy. Dlatego też pracodawcy odgrywają istotną rolę w ochronie zdrowia pracujących. W przypadku niektórych branż zawodowych m.in. ochrony zdrowia pracownicy narażeni są na szczególne zagrożenia. Pracownicy podmiotów leczniczych z uwagi na charakter swej pracy narażeni są na kontakt z materiałami biologicznymi, w tym z krwią pacjentów, które mogą stwarzać ryzyko zakażenia. Jakie konsekwencje mogą mieć zranienia personelu medycznego?

Zakażenie w świetle definicji ustawowej zawartej w Ustawie z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 1657) oznacza wniknięcie do organizmu, a także rozwój w nim biologicznego czynnika chorobotwórczego. Natomiast biologiczny czynnik chorobotwórczy to posiadające zdolność wywoływania objawów chorobowych drobnoustroje komórkowe lub wytwarzane przez nie produkty, zewnętrzne i wewnętrzne pasożyty człowieka lub wytwarzane przez nie p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.