„Promotor BHP” nr 6/2021
Bezpieczeństwo i higiena pracy przy pracach leśnych
Praca w leśnictwie to praca wysokiego ryzyka. Mimo wykorzystywania urządzeń mechanicznych nadal wiele czynności jest wykonywanych ręcznie przy powszechnym użyciu pilarek łańcuchowych. Jak ograniczyć wypadkowość w tym sektorze gospodarki?
Środki ochrony indywidualnej
Konstrukcja i dobór środków ochrony oczu i twarzy do zagrożeń chemicznych i pyłowych
Omawiamy konstrukcję oraz zasady doboru i znakowania środków ochrony oczu i twarzy, które chronią przed pyłami oraz zagrożeniami chemicznymi, a także stawiane im wymagania. Określono je w obowiązujących obecnie normach europejskich oraz nowych normach międzynarodowych.
Dobre praktyki
WISE – wewnętrzny program bezpieczeństwa w DANONE
Główne cele firmy DANONE to „zero wypadków” oraz dążenie do ciągłej poprawy poziomu bezpieczeństwa w miejscu pracy. O tym, jak to wygląda od kuchni, opowiada Magdalena Woźna, kierownik ds. komunikacji zewnętrznej w rozmowie z Małgorzatą Wołoch-Lach.
Analiza wypadku
Wypadki w zakładach produkcji drzewnej
Obrabiarki używane w zakładach produkcyjnych należą do jednych z najniebezpieczniejszych maszyn. W artykule opisano dwa wypadki w zakładach produkcji drzewnej. W wyniku tych wypadków pracownicy doznali ciężkich obrażeń ciała wskutek uderzenia przez obrabiany element.
Prawo
Zwolnienie z pracy w dobie koronawirusa
Czy pracodawca może zwolnić pracownika z powodu złej sytuacji finansowej? W artykule przybliżamy warunki legalnego zwolnienia z pracy oraz to, jak liczyć okres wypowiedzenia.
Kwiecień miesiącem zmian w zakresie ubezpieczenia wypadkowego
Kwiecień miał być miesiącem wprowadzającym liczne zmiany w zakresie ubezpieczenia wypadkowego. Nie wszystkie weszły w życie. Warto jednak już teraz zapoznać się z planami nowelizacji, a także mieć świadomość tego, jakie zmiany już zaszły i obowiązują od 1 kwietnia br.
Psychologia
Depresja w miejscu pracy. Przyczyny, objawy i zapobieganie zjawisku – cz. I
Depresja to poważna choroba, której nie wolno lekceważyć. Może dotknąć każdego. Według WHO jest ona w czołówce najczęściej występujących chorób na świecie. W pierwszej części artykułu przybliżamy jej główne objawy i przyczyny.
Wolisz wydanie papierowe? Przejdź do naszego sklepu i zamów prenumeratę