Ergonomia na stanowisku pracy pracownika magazynu

Pracownik magazynu wykonuje pracę fizyczną, a jego stanowisko pracy charakteryzuje się występowaniem dużych obciążeń statycznych i dynamicznych. Jak powinna wyglądać praca magazyniera, aby była jak najbardziej ergonomiczna?

Rozwój gospodarczy, przede wszystkim przemysłu, ale również sfery handlu powoduje ciągły wzrost roli instytucji, wydawałoby się w XXI wieku, nieco przestarzałej – magazynu. Jest to ze względu na coraz większe znaczenie logistyki wspieranej intensywną komputeryzacją zjawisko co najmniej dziwne. Bo przecież magazyny nie przetwarzają żadnego materiału, nie wprowadzają żadnej wartości dodanej i wreszcie nie przynoszą żadnego zysku. Wydawać by się więc mogło, że w przeciwieństwie do ubiegłego systemu społeczno-gospodarczego, gdzie wobec powszechnych braków na rynku istnienie wypełnionego magazynu oznaczało ciągłość produkcji, dzisiaj magazyny powinny być niepotrzebne.

Trzeba jednak pamiętać, że obecnie asortyment wyrobów wytwarzanych przez przedsiębiorstwo jest z reguły bardzo szeroki, ale produkowany w stosunkowo krótkich seriach dostosowanych do aktualnych, konkretnych potrzeb rynku. W takiej sytuacji konieczne jest posiadanie wcale niemałego zapasu materiałów i półproduktów – nie w postaci ilości, ale rodzaju. Pozwoli to z kolei na szybką reakcję na zapotrzebowanie i możliwość natychmiastowego przejścia do wytwarzania innego produktu.

Centra dystrybucyjne

Rozpatrując potrzeby handlu, widać, że sytuacja wygląda trochę inaczej – sieci sprzedaży dysponują tzw. centrami dystrybucyjnymi, które nie są niczym innym jak wielkimi magazynami. Na ich terenie odbywa się „przepakowywanie” towarów dostarczanych w ilościach hurtowych przez producentów na pojedyncze palety czy kontenery wysyłane do poszczególnych sklepów...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.