Konflikt w miejscu pracy. Przyczyny, sposoby rozwiązywania, zapobieganie – cz. II

W drugiej części artykułu omawiającego konflikt w miejscu pracy przybliżamy jego przyczyny oraz opisujemy, jak mu zapobiegać. Podajemy również praktyczne wskazówki, jak postępować w razie wystąpienia konfliktu w miejscu pracy.

Konflikt zazwyczaj toczy się o dobra materialne, które często są ograniczone, bądź o wyznawane wartości i poglądy. Często może też chodzić o władzę, prestiż lub karierę. Przyczyną powstawania konfliktów mogą stać się różne, niekiedy sprzeczne interesy zespołowe lub osobiste. Źródło konfliktów może tkwić także w: urażonych ambicjach, bierności, niedotrzymywaniu obietnic, zazdrości, niewypowiedzianej krytyce czy niewywiązywaniu się z obowiązków służbowych [5, 6].

Przyczyny konfliktów

Przyczyn konfliktów w przedsiębiorstwach jest bardzo wiele. Przede wszystkim wynikają one ze specyfiki danej organizacji, a w szczególności jej wadliwej struktury, nieprawidłowych rozwiązań formalnych (np. nieodpowiednich regulaminów wewnętrznych) bądź nieodpowiedniej organizacji pracy. W literaturze przedmiotu często przedstawiane są poniższe przyczyny konfliktów w organizacjach:

  1. Dzielenie zasobów. Przy założeniu, że każda komórka organizacji miałaby dostęp do nieograniczonej liczby pracowników, ilości pieniędzy, materiałów, wyposażenia oraz przestrzeni roboczej, nie występowałby problem z podziałem tych zasobów. Możliwość konfliktu występuje dlatego, że wymienione powyżej zasoby są ograniczone. Musi się je przydzielać, dlatego nieuniknione jest, że pewne grupy otrzymają mniej, niż chcą lub potrzebują. W miarę rywalizacji poszczególnych grup o jak największy udział w dostępnych zasobach może pojawić się konflikt lub zanik współpracy.
  2. Współzależność. Im większa, tym większe mogą być problemy z jej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.