AED. Większa szansa na przeżycie

Nagłe zatrzymanie akcji serca jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonu. Ofiarami padają nie tylko osoby starsze. Urządzeniem, które wychodzi naprzeciw potrzebie jak najszybszej defibrylacji w sytuacji nagłych zatrzymań krążenia, jest AED, czyli automatyczny defibrylator zewnętrzny.

Ponad 7 dekad minęło już od pierwszej udanej defibrylacji u człowieka. To nie uśpiło zainteresowania i ciągłego postępu nauki, które pozwalają patrzeć w przyszłość z nieustającą nadzieją na ratowanie coraz większej liczby ludzi za pomocą dostępnego zabiegu, jakim okazała się defibrylacja. W połowie XX wieku amerykański kardiochirurg Claude Schaeffer Beck pierwszy raz użył defibrylatora podczas operacji dziecka. Był on prekursorem w tej dziedzinie. Defibrylację wykonano u dziecka, u którego doszło do migotania komór sercowych podczas operacji korekcji wady serca. Zabieg zakończył się sukcesem, a dziecko wróciło do całkowitego zdrowia. Z kolei praktyka użycia defibrylatora na stałe zagościła w modelu postępowania przy nagłym zatrzymaniu krążenia.

Jak podaje Europejski Urząd Statystyczny, w każdym roku prawie 3 miliony obywateli Unii Europejskiej umierają w związku z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Prawie jedna trzecia z nich umiera z powodu choroby niedokrwiennej serca. Analizując dalej, okazuje się, że za 60% tych zgonów związanych z chorobą wieńcową odpowiada nagłe zatrzymanie krążenia (NZK). Wyróżniamy cztery mechanizmy, wskutek których może dojść do NZK: migotanie komór, częstoskurcz komorowy bez tętna, asystolię serca, rozkojarzenie elektromechaniczne serca.

Migotanie komór

Istnieją przypuszczenia, że w chwili utraty przytomności przez pacjenta z NZK odsetek migotania komór sercowych może stanowić ponad 70%. Analizując dane dotyczące ś...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.