Zagrożenia zawodowe w instytucjach kultury

Różnorodność organizowanych w instytucjach kultury wydarzeń skutkuje występowaniem rozmaitych zagrożeń zawodowych, na jakie narażeni są pracownicy tego typu zakładów pracy.

Instytucje kultury to podmioty, które zatrudniają pracowników o różnych kwalifikacjach i zainteresowaniach zawodowych. Ze względu na zróżnicowaną strukturę działalności tych instytucji poza pracownikami artystycznymi zatrudnienie znajdują tu osoby posiadające wykształcenie: managerskie, administracyjne, inżynierskie, techniczne czy informatyczne. Zróżnicowana struktura zatrudnienia jest efektem wymagań, jakie stawia dziś organizacja imprez kulturalnych. Koncert muzyczny, występ zespołów ludowych, występ kabaretowy, wernisaż, wystawa fotograficzna wymagają przygotowania artystów, oprawy artystycznej oraz obsługi administracyjnej i technicznej. Powoduje to konieczność zaangażowania do obsługi takich imprez wielu pracowników zatrudnionych na różnych stanowiskach pracy i o różnych kwalifikacjach zawodowych. Ta różnorodność powoduje, że w działalności instytucji kultury można zidentyfikować rozmaite zagrożenia zawodowe. Mają one wpływ na poziom bezpieczeństwa pracy na tych stanowiskach. Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie wybranych i charakterystycznych zagrożeń, które identyfikowane są w działalności instytucji kultury.

Charakterystyka zatrudnienia w instytucjach kultury

Instytucje kultury to podmioty prowadzące działalność polegającą na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są: teatry; opery; operetki; filharmonie; orkiestry; instytucje filmowe; kina; muzea; biblioteki; domy kultury; ogniska artystyczne; galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury. Różnorodność przedmiotu działalności kulturalnej wskazu...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.