Kolejne etapy oceny stanu technicznego UTB

Artykuł stanowi kolejną część cyklu o urządzeniach transportu bliskiego. Omówiono w nim etapy oceny stanu technicznego ustrojów nośnych. 

W poprzednim artykule z cyklu UTB opublikowanym w „Promotorze BHP” 6/22 opisano wstępnie początkowe etapy oraz skupiono się na metodach badań nieniszczących wykorzystywanych w procesie prowadzenia oceny stanu technicznego ustrojów nośnych urządzeń transportu bliskiego. 

Nie jest możliwe, aby przyjąć jedną uniwersalną metodę dla wszystkich urządzeń oraz dla wszystkich stosowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Dlatego też proces oceny stanu technicznego powinien rozpocząć się od zapoznania osoby kompetentnej z dokumentacją eksploatacyjną, konstrukcyjną i ogólnym stanem technicznym urządzenia. Złożoność i różnorodność stosowanych konstrukcji może wymuszać indywidualne podejście do każdego urządzenia. Dopiero zebranie tych informacji pozwala na określenie zakresu wykonywanych badań, pomiarów czy doboru technik pomiarowo-badawczych. Jak również ewentualny dobór osób, które będą współpracować ze sobą w całym procesie. W tej części artykułu z cyklu UTB omawiamy elementy i składowe, opisanych we wcześniejszych artykułach. Etapów oceny stanu technicznego ustrojów nośnych.

Konstrukcje nośne urządzeń transportu bliskiego poddawane są działaniu zarówno obciążeń rozłożonych, jak i skupionych, występujących najczęściej w postaci sił ruchomych.

Ocena stanu technicznego

Zaczynając ocenę stanu technicznego, pamiętajmy, że od ustroju nośnego żąda się pewnych bazowych funkcjonalności, parametrów i cech zapewniających bezpieczne użytkowanie:

  1. Właściwe dostosowanie do potrzeb wynik...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.