Zabezpieczenie strefy zagrożenia gazowego

Obszary zagrożenia gazowego wymagają zastosowania odpowiedniego zabezpieczenia. Jak działa strefowa detekcja gazów?

W wielu obiektach spotykamy się z możliwością pojawienia się gazów zagrażających bezpieczeństwu pracowników. Jeżeli zagrożenie występuje stale, to projektanci obiektu wyposażają go w stacjonarny system detekcji gazów, który stale monitoruje ich obecność i uruchamia odpowiednie zabezpieczenie (np. wentylację mechaniczną), jeżeli stężenie przekroczy wyznaczoną wartość. W przypadku niektórych obiektów (np. studni czy kanałów) wejście do nich odbywa się incydentalnie, a montowanie tam stałego systemu detekcji byłoby bardzo trudne. W takim przypadku używa się przenośnych detektorów gazów. Jednak co w przypadku zabezpieczenia rejonu prac dla większej grupy osób, w terenie lub podczas awarii?

Strefowa detekcja gazów

Prace naprawcze, awaria lub wypadek to najczęstsze przypadki, kiedy ryzyko pojawienia sie gazów obejmuje większy teren, jest długotrwałe (np. kilka dni lub miesięcy) i najczęściej powoduje zaangażowanie większej liczby osób. Wyposażenie wszystkich osób w mierniki przenośne i nadzorowanie ich jest problematyczne. Pracownicy znajdujący się w rejonie prac są powiadamiani dopiero, kiedy gaz dojdzie do nich, a jeżeli w obszarze akurat nikogo nie ma, to nie ma też informacji, że gaz się pojawił. Instalacja w takim miejscu stacjonarnego systemu detekcji z rozkładaniem kabli jest co najmniej trudna i nieekonomiczna, a w przypadku zdarzeń awaryjnych nie jesteśmy tego w stanie zrobić w krótkim czasie.

Rozwiązaniem dla takich zdarzeń i miejsc są strefowe detektory gazów, czyli mobilne detektory ustawiane w rejonie prac i posiadające możliwość zdalnego przesyłania danych online, lokalnego alarmowania, długotrwałej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.