„Promotor BHP” nr 3/2021
Głównym tematem czasopisma „Promotor BHP” nr 3/2021 jest ATEX. W najnowszym numerze można również znaleźć artykuły na temat: praktycznego podejścia do prac spawalniczych, ergonomicznej pracy stomatologa, konserwacji odzieży ochronnej i roboczej, prawidłowego użycia automatycznego defibrylatora zewnętrznego, szkoleń BHP w wirtualnym świecie, zagrożeń na stanowisku pracownika stacji paliw.
Czasopismo „Promotor BHP” nr 3/2021 w wersji online znajdziesz w sekcji „BHP online”. Czytaj wydanie elektroniczne
Temat numeru
Zagrożenia wybuchem i pożarem pochodzące od pyłów przemysłowych
Nowoczesny przemysł nie może istnieć bez stosowania palnych i wybuchowych substancji. Substancje te podlegają obostrzeniom, wynikającym m.in. z tzw. dyrektywy ATEX. Kiedy dochodzi do wybuchu i pożaru? Jak ograniczyć ich występowanie?
Ocena ryzyka
Ocena ryzyka zawodowego pracownika stacji paliw
Pracownik stacji paliw wykonuje pracę o charakterze handlowo-usługowym. Oczywistym zagrożeniem występującym na jego stanowisku pracy są substancje chemiczne w postaci paliw płynnych. Na co powinien zwrócić uwagę pracodawca, by zapewnić pracownikowi bezpieczne miejsce pracy?
Środki ochrony indywidualnej
Konserwacja odzieży roboczej i ochronnej
Odzież robocza i ochronna ma za zadanie chronić pracownika podczas pracy przed działaniem czynników szkodliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia oraz zabezpieczać przed ewentualnymi urazami ciała. A jak powinna wyglądać jej konserwacja?
PRZEGLĄD ODZIEŻY OCHRONNEJ I ROBOCZEJ
Ergonomia
Ergonomia w stomatologii
Stomatolodzy należą do grupy szczególnie narażonej na obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Wpływają na to m.in. zły system pracy oraz niepełne wykorzystywanie narzędzi specjalistycznych. Jak zatem poprawić ich sytuację zdrowotną w tym zakresie?
Analiza wypadku
Ciężki wypadek kierowcy wózka widłowego
W maju ubiegłego roku doszło do poważnego wypadku operatora wózka widłowego. Pracownik został przygnieciony przez pojazd. Według ustaleń inspektora PIP poszkodowany nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, co było niezgodne z instrukcją.
Pierwsza pomoc
AED. Większa szansa na przeżycie
Nagłe zatrzymanie akcji serca jest obecnie najczęstszą przyczyną zgonu. Ofiarami padają nie tylko osoby starsze. Urządzeniem, które wychodzi naprzeciw potrzebie jak najszybszej defibrylacji w sytuacji nagłych zatrzymań krążenia, jest automatyczny defibrylator zewnętrzny.