Ciężki wypadek kierowcy wózka widłowego

W maju ubiegłego roku miał miejsce poważny wypadek operatora wózka widłowego. Pracownik został przygnieciony przez pojazd. Według ustaleń inspektora PIP poszkodowany nie miał zapiętych pasów bezpieczeństwa, co było niezgodne z instrukcją.

W maju 2020 roku w zakładzie branży motoryzacyjnej z terenu woj. warmińsko-mazurskiego miał miejsce wypadek operatora wózka widłowego. Poszkodowany po przygnieceniu przez pojazd doznał zmiażdżenia nogi na wysokości stawu skokowego. Inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, który badał zdarzenie, stwierdził m.in., że pracownik, kierując wózkiem, miał niezapięte pasy bezpieczeństwa. Było to tolerowane przez przełożonych, ale niezgodne z instrukcją producenta pojazdu i zakładową instrukcją stanowiskową.

Okoliczności wypadku

W dniu zdarzenia poszkodowany, 41 lat, od roku zatrudniony w zakładzie na stanowisku logistyka magazynowego, pracował na drugiej zmianie (w godz. 14-22). Do wypadku doszło podczas załadunku samochodu ciężarowego ustawionego przy śluzie rampy przeładunkowej magazynu. Kierowca ustawił ten samochód do załadunku przy prawej śluzie rampy (patrząc od strony magazynu). Natomiast przy lewej śluzie nie było żadnego pojazdu. Bezpośrednio przed wypadkiem inny pracownik magazynu podniósł bramę segmentową przy sąsiedniej śluzie i przez otwartą bramę uzgadniał z kierowcą ciężarówki szczegóły załadunku naczepy. Po zakończeniu tej rozmowy pracownik nie zamknął bramy. Kilka godzin później poszkodowany przywiózł wózkiem widłowym paletę z produktami firmy. Wjechał przodem na skrzynię pojazdu i ustawił ładunek we wskazanym miejscu. Następnie, jadąc tyłem, wyjechał wózkiem ze skrzyni pojazdu i skręcił w lewo, chcąc zmienić kierunek jazdy i następnie przodem pojechać ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.