Pokolenie Z: jak bezpiecznie wprowadzać młodych na rynek pracy

Pokolenie Z, wychowane w erze cyfrowej, wchodzi na rynek pracy z zupełnie innymi oczekiwaniami niż jego poprzednicy. Jak wynika z raportu przygotowanego przez They.pl i Uniwersytet SWPS, młodzi pracownicy cenią sobie autentyczność, elastyczność oraz możliwość ciągłego rozwoju. Co ciekawe, aż 59% z nich deklaruje, że szuka obecnie nowej pracy. Przyszli pracodawcy stoją więc przed zupełnie nowym wyzwaniem – jak wdrożyć tak dynamiczną grupę pracowników w z pozoru nudne i skostniałe procedury z zakresu bezpieczeństwa pracy?

Jak już wiemy, dla Zetek praca nie jest najważniejszym aspektem życia. Większość z nich (ok. 60%) pracuje, aby się rozwijać, jednak jest to przede wszystkim chęć osobistego rozwoju i zwiększenia własnych możliwości w przyszłości. Praca powinna być źródłem satysfakcji i nowych wyzwań, a nie przyczyną stresu czy wypalenia zawodowego. Zetki są ambitne, dobrze wykształcone i biegłe cyfrowo, a jednocześnie mają świadomość swoich potrzeb i oczekiwań wobec pracodawcy. Jak wprowadzić pokolenie Z na rynek pracy?

Jednym z kluczowych aspektów dla pokolenia Z jest zapewnienie bezpiecznych i zdrowych warunków pracy, które nie tylko chronią przed urazami fizycznymi, ale także zabezpieczają zdrowie psychiczne pracowników. W erze, gdzie wypalenie zawodowe staje się coraz powszechniejsze, pracodawcy muszą zadbać o dobrostan pracowników poprzez regularne sesje wsparcia psychologicznego oraz oferowanie programów promujących zdrowy styl życia, takich jak zajęcia fitness, joga czy medytacja. Umożliwienie pracy zdalnej oraz elastycznych godzin pracy pomaga w utrzymaniu równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Przeczytaj również: Zjawisko „lazy girl job” odpowiedzią na kulturę pracoholizmu?

– Ta grupa, znajdująca się na pierwszym etapie kariery, jest szczególnie narażona na wypalenie zawodowe. Dlatego tak ważne jest, by przedstawiciele pokolenia Z potrafili zidentyfikować odpowiednich pracodawców, którzy pozwolą im odnaleźć właściwy balans i możliwości rozwoju. Pracodawcy z kolei powinni zadbać o to, by przygotować się na przyjęcie tych nowych talentów i zbudować taką kulturę organizacji, która będzie w stanie odpowiedzieć na nowo uformowane potrzeby pracowników. Zetki podchodzą do pracy z większym dystansem, a ich podejście do zatrudnienia jest pragmatyczne. Dążą do znalezienia miejsca pracy, które będzie przyjazne, z wartościami dbającymi o ich dobrostan, pracują często zdalnie i chcą czuć się bezpiecznie, w tym także w zakresie ochrony zdrowia psychicznego – mówi Monika Grządziela, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy branży retail, W&W Consulting.

Jak prowadzić szkolenia BHP dla pokolenia Z?

Dlatego też już samo wprowadzenie w zasady bezpieczeństwa i higieny pracy powinno odbywać się w sposób efektywny, angażujący i dostosowany do stylu życia młodych pracowników. Zamiast tradycyjnych wykładów, pokolenie Z preferuje angażujące materiały wideo, które przyciągają uwagę i ułatwiają przyswajanie wiedzy. Realistyczne scenariusze i ćwiczenia praktyczne pomagają lepiej zrozumieć zasady BHP i zastosować je w praktyce. Krótkie moduły tematyczne, które można ukończyć w dowolnym czasie, są idealne dla pokolenia, które preferuje naukę „na bieżąco”.

Skondensowane i przystępne materiały edukacyjne, takie jak infografiki i podcasty, które można przyswajać w wolnych chwilach, także cieszą się dużą popularnością. Szkolenia dostępne na urządzeniach mobilnych umożliwiają pracownikom naukę w dowolnym miejscu i czasie, a aplikacje mobilne mogą zawierać codzienne quizy i przypomnienia, co pomaga utrwalić wiedzę. Możliwość dostosowania treści szkoleniowych do indywidualnych potrzeb i preferencji pracowników zwiększa ich zaangażowanie, a dostęp do spersonalizowanych materiałów pomaga lepiej zrozumieć specyficzne zagadnienia związane z ich stanowiskiem pracy. Fora dyskusyjne i grupy w mediach społecznościowych umożliwiają wymianę doświadczeń i wspólną naukę z kolegami z pracy, a warsztaty i ćwiczenia grupowe pomagają budować relacje i uczyć się przez interakcję.

– Aby szkolenia BHP były skuteczne i atrakcyjne dla pokolenia Z, pracodawcy muszą zainwestować w zróżnicowane metody szkoleniowe. Wprowadzenie interaktywnych, mobilnych i spersonalizowanych programów szkoleniowych, nie tylko poprawi bezpieczeństwo w miejscu pracy, ale także zwiększy zaangażowanie i satysfakcję młodych pracowników. Adaptacja do preferencji pokolenia Z jest nie tylko modnym trendem, ale koniecznością w dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się środowisku pracy. Odpowiednio przystosowane szkolenia BHP mogą przyczynić się do stworzenia bardziej bezpiecznego, produktywnego i zadowolonego zespołu pracowników – podsumowuje Monika Grządziela, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy branży retail, W&W Consulting.

Źródło: W&W Consulting

Galeria

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.