Niedostosowanie centrum obróbczego przyczyną wypadku
Przez brak inwentaryzacji centrum obróbczego doszło do poważnego wypadku, w którym zginął pracownik. Nie można jednak wskazać jednej konkretnej osoby odpowiedzialnej za niedopełnienie obowiązków. Przeczytaj o tym, dlaczego niedostosowanie centrum obróbczego doprowadziło do śmiertelnego wypadku.
Centra obróbcze to maszyny umożliwiające szybkie i precyzyjne wykonanie skomplikowanych elementów przy użyciu wielu narzędzi. Obrabiarka może w czasie jednego cyklu korzystać z wielu narzędzi, automatycznie podawanych do wrzeciona, zależnie od potrzeb. Jedna maszyna może np.: wiercić, frezować, gwintować, rozwiercać. Sterowanie taką maszyną jest możliwe przez systemy sterowania CNC. Jest to najbardziej wydajny system sterowania stosowany w obróbce skrawaniem. W artykule opisujemy wypadek, którego główną przyczyną było niedostosowanie centrum obróbczego.
Analiza
Zagrożenia mechaniczne to ogólne określenie tych czynników fizycznych, które mogą być przyczyną urazów powodowanych mechanicznym działaniem różnych elementów na człowieka. Na przykład: części maszyn, narzędzi, obrabianych przedmiotów, wyrzucanych materiałów stałych lub płynnych. Do podstawowych zagrożeń mechanicznych zaliczamy: zgniecenie, zmiażdżenie, przecięcie lub odcięcie; wplątanie; wciągnięcie lub pochwycenie; uderzenie; przekłucie lub przebicie; starcie lub obtarcie; wytrysk cieczy o wysokim ciśnieniu (zagrożenie wytryskiem), a także poślizgnięcia i potknięcia. Zagrożenia te mogą występować zarówno podczas normalnego (ustalonego przez projektanta i/lub producenta) funkcjonowania maszyny lub innego przedmiotu, jak i powstawać wskutek zakłóceń powodujących naruszenie normalnych warunków ich funkcjonowania prowadzących do defektów, uszkodzeń lub awarii maszyn i często trudnych do przewidzenia następstw.
Zagrożenia mechaniczne mogą być stwarzane przez:
- przemieszczające się maszyny,
- transportowane przedmioty, ruchome, ostre, wystające, chropowate elementy, płyny pod ciśnieniem,
- śliskie, nierówne powierzchnie,
- ograniczone przestrzenie (dojścia, przejścia, dostępy),
- położenie stanowiska pracy w odniesieniu do podłoża (praca na wysokości oraz w zagłębieniach)
- oraz inne, np. zwierzęta.
W zależności od zastosowanych maszyn i innego wyposażenia stanowisk pracy oraz czynności i warunków ich wykonywania w poszczególnych sekcjach gospodarki narodowej występują specyficzne dla nich zagrożenia mechaniczne. Maszyny nabyte przed 1 stycznia 2003 r. należy w terminie do 1 stycznia 2006 r. dostosować do minimalnych wymagań bezpieczeństwa. Obowiązek ten wynika z postanowień Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników w czasie pracy (Dz.U. Nr 191, poz. 1596 z późn. zm.).
Wymagania
Do najważniejszych wymagań minimalnych, które w świetle cytowanego rozporządzenia z 30 października 2002 r. pracodawca powinien zapewnić w użytkowanych maszynach, należą: