K. Kołdys: Doradca DGSA potrzebny od zaraz
Jak wyglądają kursy dla kandydatów na doradców ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych?
Każdy taki kurs składa się z części ogólnej oraz specjalistycznej, poświęconej określonemu rodzajowi transportu. Wymiar kursu to 44 godziny lekcyjne, w którym na część ogólną przypadają 24 godziny, na specjalistyczną 16 godzin i na konsultacje 4 godziny. Czas trwania kursu w ciągu jednego dnia nie może przekroczyć 8 godzin lekcyjnych, dlatego łatwo policzyć, iż cały kurs trwa niemalże 6 dni. Niektóre ośrodki wydłużają ten czas do 48 godzin, oferując pełne 6 dni zajęć. Wiedzy nigdy nie za wiele, więc zawsze rekomenduję znalezienie ośrodka, który oferuje kursy w wydłużonym wymiarze godzinowym. Jeżeli chodzi natomiast o ramowy program kursu, to jest on jasno wskazany w rozporządzeniu dotyczącym prowadzenia kursów z zakresu problematyki przewozu towarów niebezpiecznych.
Jakie tematy porusza się na tego typu kursach?
Część ogólna jest mianownikiem wspólnym dla wszystkich rodzajów transportu. W trakcie niej omawia się między innymi zagadnienia związane z: przepisami regulującymi tę problematykę, obowiązkami uczestników przewozu, klasyfikacją towarów niebezpiecznych, budową i eksploatacją opakowań, zasadami oznakowania, dokumentacją przewozową czy też warunkami przewozu, załadunku, rozładunku i manipulowania ładunkiem. Części specjalistyczne dedykuje się pod określony zakres, tj. ADR, RID lub ADN, i poruszane w trakcie nich treści wynikają po prostu ze specyfiki danego rodzaju transportu.
Kurs to dopiero początek, jak natomiast wygląda kwestia egzaminu?
Egzaminy dla kandydatów na do...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych