Zmiany w podejściu do ciężkości pracy i pracy przy komputerze

Z jakimi zmianami borykają się praktycy z branży BHP w przypadku pomiaru wydatku energetycznego oraz pracy przy komputerze? W artykule omawiamy powyższe problemy i zastanawiamy się nad ich ergonomicznym rozwiązaniem.

Ergonomia jest w bardzo szerokim rozumieniu nauką multidyscyplinarną, zajmującą się dostosowaniem nie tylko stanowisk pracy, ale również praktycznie całego naszego środowiska (w tym również pozazawodowego) do możliwości i potrzeb człowieka. Z racji swych szerokich zainteresowań, a także zmieniających się w czasie warunków środowiska i potrzeb człowieka, ergonomia musi na bieżąco te zmiany obserwować i jak najszybciej na nie reagować. Musi również „śledzić” reakcje ludzi na proponowane nowinki, które, jak się niejednokrotnie okazywało, niekiedy nie przynoszą pozytywnych efektów. Dzisiaj chciałbym przedstawić dwa przykłady zmian w podejściu do bardzo podstawowych problemów, z jakimi borykają się praktycy branży BHP. Zmian, jakie nastąpiły z pewnością pod wpływem nagłego impulsu zewnętrznego, jakim okazała się pandemia koronawirusa.

Ciężkość pracy

Pierwszym problemem, o którym chciałbym wspomnieć, jest ciężkość pracy. Problem ten w raczej sporadycznych przypadkach, jak wynika z mojej wieloletniej w tym zakresie praktyki, dotyczy sytuacji, gdy pracodawca (sam lub poprzez służby BHP) rzeczywiście dostrzega uciążliwość bardzo ciężkiej pracy i chce ją zmniejszyć. Najczęściej jednak ciężkość pracy nabiera bardzo prozaicznego, ekonomicznego charakteru. Po prostu gdzieś kiedyś spisano listę stanowisk, na których pracownicy mieli uprawnienia do posiłków profilaktycznych, przyjmując z dużą dozą dobrej woli stwierdzenie, że stanowiska te spełniają odpowiednie kryteria wydatku energetycznego. Obecnie, m.in. z racji kłopotów ekonomicznych spowodowanych pandemią, pracodawcy chc...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.