BHP – nowoczesne rozwiązania i dobre praktyki

Podsumowanie warsztatów EVISA

Nasi uczestnicy to kadra kierownicza oraz specjaliści BHP, mniej więcej po połowie. Nowi uczestnicy to statystycznie 30-40%, pozostali byli na przynajmniej jednych warsztatach, ale rekordzista był już na 8 warsztatach. Nowi uczestnicy zapewniają nowe, świeże spojrzenia, pozostali kontynuację i co chyba najcenniejsze – pomaganie sobie przez cały rok. Nie zdarzyło się jeszcze, aby pytanie lub prośba przesłana przez uczestnika warsztatów EVISA nie spotkała się z odpowiedzią innych uczestników. Zachęcamy do dokładniejszego zapoznania się i wykorzystania we własnej firmie, następujących nowoczesnych rozwiązań i dobrych praktyk.

Projekty podnoszące kulturę bezpieczeństwa na wyższy poziom

Profesjonalne projekty z konkretnymi celami i wskaźnikami, systematyczne monitorowanie projektu (sprawdzenie realizacji zadań, celów i wskaźników). Pamiętajmy, że same szkolenia nie wystarczą, aby zmienić kulturę organizacji. Szkolenia stają się być może kluczowym elementem każdego projektu i wynikają z potrzeb projektu, ale nie są celem samym w sobie. Warto zauważyć, że wymaganiem normy SCC jest opracowanie i wdrożenie programu BAP (ang. Behavioral Averness Program), programu świadomości behawioralnej, czyli świadomości, że bezpieczeństwo pracy zależy od zachowania pracowników i kadry kierowniczej.

Systemy motywujące pracowników do bezpiecznej pracy

Pamiętajmy o zagrożeniach dla projektu, jak np.: niechęć pracowników do zgłaszania nieprawidłowych zachowań, opór przed zmianami, których większość pracowników nie lubi, najczęściej nie rozumie i nie ma zaufania do kierownictwa. Dobry system motywacyjny, szczególnie w początkowej fazie każdego projektu, jest nie do przecenienia.

Analizy bezpieczeństwa zadania (TRA)

Jest to na pewno dobry instrument do zmniejszania ryzyka przy pracach niebezpiecznych. Analizy TRA można wykorzystać jako załącznik do pisemnych poleceń na prace – zamiast standardowych „środków ochrony zgodnie z przepisami BHP” otrzymujemy dokładny opis wszystkich kroków zadania wraz z występującymi zagrożeniami i przewidzianymi do stosowania środkami ochrony oraz procedurami. Jest to bardzo dobra pomoc przy omawianiu wykonania zadania z pracownikami.

LMRA

Lista kontrolna przypominająca pracownikom, co należy sprawdzić przed rozpoczęciem pracy na nowym stanowisku. Niektóre firmy na swoich kartach LMRA umieszczają pytania odnoszące się wykonywanej pracy, a nawet działań po zakończeniu pracy, np. uporządkowanie stanowiska pracy.

Systematyczne przeglądy warunków pracy na podstawie dobrze opracowanej listy kontrolnej

Odpowiedzialność i częstotliwość każda firma powinna sama zdefiniować. Najczęściej robi to dozór bezpośredni, np. raz na tydzień, raz na miesiąc, raz na dwa miesiące, z udziałem kadry kierowniczej wyższego szczebla np. raz na trzy lub sześć miesięcy. Lista kontrolna nie powinna być zbyt obszerna, ale powinna uwzględniać najważniejsze zagrożenia dla danej firmy. Dobrą praktyką jest nie tylko lista elementów wymagających sprawdzenia, ale podanie, na co osoba wykonująca przegląd powinna zwrócić uwagę, np. gaśnica – oznakowanie, legalizacja, niezastawiona.

WAŻNE

Warto opracować procedurę prac niebezpiecznych, która ustali:

  1. Które prace uznajemy za niebezpieczne.
  2. Kto i w jaki sposób opisze bezpieczny sposób wykonania (np. przy pomocy prostego formularza przedstawionego w artykule).
  3. Każdy krok zadania omawiany będzie przez kierującego tą pracą z wykonawcami.

Wszystkim Czytelnikom życzymy sukcesów w podnoszeniu kultury bezpieczeństwa na coraz wyższy poziom w ich firmach.

Czytaj także: Konferencja Promotora BHP „Czynnik ludzki a kształtowanie bezpieczeństwa”

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.