Baterie litowe – bezpieczne użytkowanie, transport i magazynowanie

Około 60% baterii na rynku stanowią baterie litowe. Powinny być one transportowane i magazynowane wedle ściśle określonych zasad. O jakich zasadach należy pamiętać podczas codziennego posługiwania się bateriami, by zminimalizować ryzyko wystąpienia wypadków?

W obecnych czasach trudno jest wyobrazić sobie funkcjonowanie w otaczającej rzeczywistości bez użycia najróżniejszych urządzeń i sprzętów – smartfonów, tabletów, laptopów, elektronarzędzi, a nawet pojazdów elektrycznych. Można więc śmiało stwierdzić, że baterie litowe towarzyszą nam nieustannie w życiu codziennym. Mimo że termin ten odnosi się do rodziny baterii o różnym składzie chemicznym, zawierającym wiele rodzajów katod i elektrolitów, jedno jest pewne – zawarty w nich lit jest metalem, który wykazuje wysoką aktywność chemiczną. Przez to przeciążenie termiczne i elektryczne takiej baterii i/lub uszkodzenie mechaniczne może stać się przyczyną groźnego pożaru.

Niewielu więc użytkowników zdaje sobie sprawę, że baterie i urządzenia je zawierające powinno się transportować i magazynować wedle ściśle określonych zasad, a co za tym idzie, nie stosuje przepisów regulujących postępowanie z tymi wyrobami. Mimo zagrożeń wynikających z nieodpowiednich warunków realizacji przewozu, manipulowania towarem i magazynowania, trudno jest wyeliminować lit z procesu produkcyjnego ogniw i baterii. Metal ten zawdzięcza tę popularną rolę temu, że:

  • wykazuje niski potencjał standardowy (-3,04 V w stosunku do standardowej elektrody wodorowej),
  • jest najlżejszym metalem,
  • gwarantuje wysoką gęstość energii.

W związku z powyższym szacuje się, że 60-70% na rynku baterii stanowią baterie litowe.

Wypadki, incydenty i zdarzenia ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.