Urazy dłoni w zakładach przemysłu mięsnego

Praca w zakładach przemysłu mięsnego wymaga zachowania szczególnej ostrożności. W omawianych przypadkach pracownicy zlekceważyli zagrożenie, w wyniku czego doznali urazu kończyn górnych.

Urazy dłoni w zakładach przemysłu mięsnego zdarzają się dość często. W listopadzie 2021 roku w dwóch zakładach przemysłu mięsnego z terenu woj. warmińsko-mazurskiego doszło do wypadków, w wyniku których pracownicy doznali urazów kończyn górnych. Zdarzenia zostały zbadane przez inspektorów Państwowej Inspekcji Pracy, którzy w obu przypadkach stwierdzili, że do zaistnienia wypadków przyczyniła się niesprawność obsługiwanych maszyn, a także sami poszkodowani, którzy wykonywali czynności bez usunięcia zagrożenia.

Przyciśnięcie dłoni przez maszynę pakującą

Poszkodowana pracownica (wiek: 51 lat) była zatrudniona na stanowisku głównego operatora maszyn i urządzeń na wydziale przetwórstwa (staż pracy: 9 lat). Odbyła wymagane szkolenia w zakresie BHP, w tym praktyczny instruktaż w zakresie obsługi maszyny pakującej oraz została zapoznana z oceną ryzyka zawodowego dla stanowiska pracy operatora oraz instrukcją stanowiskową.

W dniu wypadku poszkodowana rozpoczęła pracę o godzinie 6:00. Do jej obowiązków tego dnia należała między innymi obsługa maszyn pakujących (Tiromat Compact 4) znajdujących się na dziale pakowania dań gotowych, tzn. nadzorowała m.in. wkładanie kotletów do przygotowanych form. Poza poszkodowaną w hali pracowała jeszcze jedna pracownica. 

Jak ustalono, pracownicy z poprzedniej – nocnej zmiany zgłosili, że zbieracz folii maszyny pakującej Tiromat Compact 4 nie dobiera pasków. Poszkodowa...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.