300 mld zł rocznie dzięki większemu udziałowi kobiet w rynku pracy

Nowy urlop opiekuńczy

Nowy bezpłatny urlop opiekuńczy w wymiarze 5 dni w roku kalendarzowym – w celu zapewnienia osobistej opieki lub wsparcia osobie będącej krewnym (syn, córka, matka, ojciec lub małżonek) lub pozostającej we wspólnym gospodarstwie domowym, która wymaga opieki lub wsparcia z poważnych względów medycznych.

Wprowadzenie zwolnienia od pracy z powodu działania siły wyższej – w wymiarze 2 dni albo 16 godzin w roku kalendarzowym – w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli niezbędna jest natychmiastowa obecność pracownika, z zachowaniem za czas tego zwolnienia prawa do połowy wynagrodzenia (obliczanego jak wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy).

Opcja elastycznej organizacji pracy dla pracowników będących rodzicami lub opiekunami i wychowujący dziecko do ukończenia przeze nie 8 roku życia.

Praca a życie rodzinne

– Bez wątpienia urlopy związane z rodzicielstwem, w tym przede wszystkim urlop macierzyński, odgrywają znaczącą rolę w życiu rodzinnym. Urlop macierzyński jest bardzo ważny dla kobiet, ponieważ pozwala na budowanie mocnych podstaw dla swoich dzieci i rodziny (dlatego też macierzyński przysługuje pracownicy z automatu z dniem porodu). Tworząc środowisko, w którym kobiety mają swobodę w podejmowaniu decyzji co do dalszych urlopów związanych z rodzicielstwem, a także mężczyźni są zachęcani do większej aktywizacji z życiu rodzinnym dzięki nowym przepisom, kobiety zyskają więcej sposobności do dalszego rozwijania swoich możliwości zawodowych po zostaniu rodzicem. To co jest istotne, to także możliwość łączenia korzystania z urlopu rodzicielskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego tego urlopu w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy (urlopu rodzicielskiego udziela się wtedy na pozostałą część wymiaru czasu pracy). Dzisiaj prawo daje już pracownikom szeroki wachlarz wyboru co do formy i czasu skorzystania z urlopów – dodaje Magdalena Włastowska.

Dodatkowe korzyści

Wyrównanie szans na rynku pracy dla kobiet i mężczyzn, a także większa aktywność mężczyzn w życiu rodzinnym to korzyści, które przyniosą pozytywne efekty dla całego społeczeństwa. Wyrównanie szans na rynku pracy zapewni kobietom większą niezależność finansową i umożliwi im rozwijanie swoich karier zawodowych. Równocześnie, większe zaangażowanie mężczyzn w życie rodziny pomaga w tworzeniu silniejszych więzi rodzinnych i sprzyja budowaniu pozytywnych wzorców dla dzieci.

– Działanie w ramach równości w miejscu pracy (w tym równości płacowej), to coś więcej niż tylko narzędzie konkurencyjne pracodawców na rynku pracy. To także okazja do zwiększania zaangażowania pracowników, utrzymania talentów, uatrakcyjnienia reputacji marki oraz przyciągania inwestorów. Środowisko pracy zmienia się bardzo szybko, jednak dzisiejsze działania będą miały niewątpliwy wpływ na to, co się zadzieje w przyszłości – podsumowuje dyrektor ds. rozwoju W&W Consulting.

Źródło: W&W Consulting

Przeczytaj również: Ergonomia w pracy zdalnej

Reklama
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.