Ergonomia w pracy zdalnej

Z jakimi zmianami wiąże się wprowadzenie pracy zdalnej do Kodeksu pracy? Jakie działania podjąć, by praca podczas tzw. home office była ergonomiczna?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie najważniejsze zmiany nastąpiły w związku z wprowadzeniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy,
  • jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko podczas pracy zdalnej,
  • w jaki sposób pracodawca może skontrolować warunki pracy zdalnej pracownika.

6 lutego br. w Dzienniku Ustaw RP (poz. 240) zamieszczono tekst Ustawy z 1.12.2022 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. W ten sposób otrzymaliśmy podstawy prawne organizacji pracy zdalnej, która już od kilku lat właściwie na dobre zadomowiła się w naszej gospodarce. Zagadnień pracy zdalnej dotyczy Rozdział IIc powyższej ustawy przedstawiający warunki wykonywania przez pracowników pracy zdalnej (art. 6718), tzn. całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Istotne jest m.in., poza formalnymi warunkami porozumienia pracodawcy i pracownika, aby pracownik złożył bezpośrednio przed wydaniem polecenia oświadczenie w postaci papierowej lub elektronicznej, że posiada warunki lokalowe i techniczne do wykonywania pracy zdalnej (art. 6719).

Zmiana warunk...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.