Śmiertelny wypadek podczas przyłączania instalacji fotowoltaicznej

W czerwcu 2020 r. podczas przyłączania instalacji fotowoltaicznej zginął 30-letni elektromonter. Do wypadku doszło w okolicach Olsztyna. Z ustaleń inspektora PIP wynika, że główną przyczyną było samowolne otwarcie przez poszkodowanego drzwi rozdzielnicy, w której znajdowały się elementy pod napięciem.

Na terenie województwa warmińsko-mazurskiego zdarzył się wypadek podczas przyłączania instalacji fotowoltaicznej. Śmierć wskutek porażenia prądem elektrycznym poniósł 30-letni elektromonter. Inspektor PIP, który badał zdarzenie, stwierdził m.in., że poszkodowany zlekceważył obecność napięcia na częściach czynnych w rozdzielnicy (szafce złącza kablowego) i przypadkowo zbliżył głowę, dotykając włosami do elementów pod napięciem, co doprowadziło do porażenia.

Okoliczności wypadku podczas przyłączania instalacji fotowoltaicznej

Wypadek podczas przyłączania instalacji fotowoltaicznej wydarzył się przy prywatnej posesji koło Olsztyna. O zdarzeniu inspektor PIP został powiadomiony przez policję. Oględziny wykazały, że na miejscu wypadku wprowadzono następujące zmiany: zamknięto drzwi rozdzielnicy oraz odcięto kawałek czerwonego przewodu służącego do wciągnięcia kabla do rozdzielnicy. Przy montażu instalacji fotowoltaicznej pracowało w sumie czterech pracowników. Zadaniem poszkodowanego było zamontowanie falownika typu SE10K o mocy znamionowej 10 kVA na instalacji fotowoltaicznej na terenie posesji oraz przygotowanie kabla do przyłączenia go w rozdzielnicy elektrycznej stojącej przy drodze przy ogrodzeniu właściciela działki. Kabel typu YAKY 4 x 25 mm2 SE miał być wprowadzony do rozdzielnicy przez przepust rurowy we wnętrzu rozdzielnicy od dołu ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.