Ocena ryzyka zawodowego pracownika produkcji prefabrykatów

Prefabrykaty to najczęściej gotowe elementy budowlane, które łączy się z innymi elementami w celu uzyskania całości. W omawianym przypadku produkowany jest prefabrykat betonowy wraz ze zbrojeniem. Z jakimi zagrożeniami może spotkać się pracownik?

Pracownik produkcji prefabrykatów wykonuje w pierwszym etapie zadań związanych z produkcją prace spawalnicze. W myśl Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów prace te zalicza się do prac niebezpiecznych pożarowo. Co to znaczy dla pracodawcy i pracownika? Przede wszystkim pracodawca wyznacza osoby (np. pracowników), które są odpowiedzialne za przygotowanie stanowiska pracy, następnie za przebieg procesu pracy i zabezpieczenie po jej zakończeniu. Jest zobowiązany zapoznać pracowników wykonujących prace spawalnicze z zagrożeniami pożarowymi, a także środkami ograniczającymi powstanie pożaru lub wybuchu. Istotą wykonywania prac spawalniczych jest zapewnienie, aby wykonywały je osoby posiadające stosowne kwalifikacje.

Proces spawania wiąże się często ryzykiem poparzenia pracownika, zagrożeniem pożaru ze względu na rodzaj wykonywanych prac, a także na występujące czynniki chemiczne znajdujące się między innymi w dymach spawalniczych. Jednakże niezależnie od występujących zagrożeń na stanowisku pracy, a także ich skutków – czy są duże, czy małe – to pracodawca musi udokumentować ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz zapoznać z nim pracownika. Jest to jeden z podstawowych obowiązków pracodawcy względem pracownika, które reguluje Kodeks pracy.

Niezwykle istotne przy pracach spawalniczych są środki ochrony indywidualnej i zbiorowej, które mają znaczący wpływ na poziom wypadków przy pracy oraz choroby zawodowe...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.