Porażenie prądem — i co dalej?

Przepłynięcie prądu przez ludzki organizm może mieć poważne konsekwencje. Objawy mogą być natychmiastowe lub opóźnione. W artykule podpowiadamy, jak udzielić pierwszej pomocy w przypadku porażenia prądem elektrycznym.

Uraz elektryczny, czyli sytuacja, w której przez ludzki organizm przepłynął prąd, może mieć wpływ na wszystkie układy ciała: mięśniowo-szkieletowy, sercowy, naczyniowy, oddechowy i nerwowy. Ryzyko wystąpienia poważnych urazów w wyniku działania prądu zależy od wielu czynników. Najważniejszymi są napięcie i natężenie prądu oraz czas jego działania na tkanki. Ludzkie narządy mają różną charakterystykę podatności na urazy elektryczne i może w nich dojść do urazów termicznych, mechanicznych i zaburzeń w przewodnictwie elektrycznym, co powoduje: potencjalnie oparzenia, złamania, zaburzenia rytmu serca, zakrzepicę. Oczywiście w ocenie stanu poszkodowanego należy brać pod uwagę mogące wystąpić urazy wtórne w wyniku upadku z wysokości czy odrzucenia poszkodowanego.

Z analizy dostępnych danych statystycznych wyłania się trójmodalny rozkład osób poszkodowanych przez prąd i są to:

  • małe dzieci ‒ najczęściej porażone z domowych źródeł prądu,
  • dorastający mężczyźni – ryzykowne zachowania (zabawa w pobliżu źródeł wysokiego napięcia),
  • dorośli mężczyźni – narażenia zawodowe.

Osobną grupę stanowią poszkodowani w wyniku porażenia piorunem, którą traktujemy jako podzbiór urazów o unikalnych i trudnych do przewidzenia cechach. Przepłynięcie prądu przez ludzki organizm może mieć poważne konsekwencje metaboliczne i elektrofizjologiczne, ich objawy mogą być natychmiastowe i opóźnione. Dlatego każdą osobę porażoną prądem należy poddać ocenie przez pracownika ochrony zdrowia z dużym doświadczeniem klinicznym w zakresie medycy...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.