Niedostosowanie centrum obróbczego przyczyną wypadku

Centrum obróbcze po wykonaniu obróbki na drugiej części stołu automatycznie najechało na pozostałą część, przystępując do obróbki elementu, uderzając i przygniatając Jana Kowalskiego. Tak wykonywana praca przez Jana Kowalskiego była w ocenie biegłego działaniem mającym ułatwić sobie pracę. Takie czynności należy uznać za „nie do końca” celowe i bezpieczne. Bardziej należy je traktować, jako przejaw inicjatywy w wykonywaniu swoich obowiązków służbowych bez zachowania wyobraźni o skutkach. Gdyby Jan Kowalski wykonywał pracę zgodnie z zasadami i przepisami BHP, to można przypuszczać, że nie doszłoby do wypadku.

Podsumowanie

Należy podkreślić, że gdyby firma AA dokonała stosownej inwentaryzacji centrum obróbczego zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. nr 191, poz. 1596 z późn. zm.), wykorzystując dokumentację techniczno-ruchową załączoną do obrabiarki, to można przypuszczać, że obrabiarka zostałaby wyposażona w matę naciskową bezpieczeństwa, a ta z kolei skutecznie chroniłaby pracownika podczas jej obsługi.

Nie można uznać błędnego postępowania Jana Kowalskiego za rażące niedbalstwo, które zachodzi wówczas, gdy poszkodowany pracownik podejmuje działania z naruszeniem przepisów o ochronie zdrowia i życia, chociaż mógł i powinien przewidzieć grożące mu niebezpieczeństwo, które zwykle występuje w danych okolicznościach faktycznych, co dla każdego człowieka o przeciętnej przezorności jest oczywiste, gdyż musi to być przyczyna wyłączna. Jak przedstawiono w opinii, przyczyna zaistniałego wypadku leży również po stronie firmy AA. Chodzi o niedostosowanie centrum obróbczego do minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy (Dz.U. nr 191, poz. 1596 z późn. zm.).

Biegły nie może wskazać jednej konkretnej osoby odpowiedzialnej za niedopełnienie obowiązków w zakresie niedostosowania centrum obróbczego do minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy wynikających z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r., co doprowadziło do śmierci Jana Kowalskiego. Był to błąd organizacyjny. Błędem było niewdrożenie procedur weryfikacji centrum obróbczego do minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie użytkowania maszyn przez pracowników podczas pracy wynikających z Rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 30 października 2002 r. (Dz.U. nr 191, poz. 1596 z późn. zm.).

WAŻNE

Podstawy prawne, które mają zastosowanie w omawianej sprawie:

Czytaj także inne analizy wypadku.

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.