Konflikt w miejscu pracy. Przyczyny, sposoby rozwiązywania, zapobieganie – cz. I
Konflikty są nieodłączną częścią działania każdego przedsiębiorstwa. W artykule podjęto próbę przedstawienia istoty problemu konfliktów w pracy, a także najważniejszych przyczyn i sposobów ich rozwiązywania. Zwrócono także uwagę na możliwość twórczego rozwiązywania spornej problematyki.
Konflikty w pracy są zjawiskiem naturalnym i zdarzają się nawet w najlepiej współpracujących zespołach. Rodzą napięcie między pracownikami i mają znaczący wpływ na efektywność ich pracy, co w konsekwencji przekłada się na sukces lub porażkę całego przedsiębiorstwa. Kluczową kwestię problematyki stanowi rozpoznanie podłoża sytuacji konfliktowej i dobranie odpowiednich sposobów do jej rozwiązania. Konstruktywne rozstrzyganie konfliktów powinno przede wszystkim prowadzić do integracji zespołu i współpracy jego członków. Najgorszymi postawami, jakie można przyjąć w sytuacji, gdy w przedsiębiorstwie źle się dzieje, są: udawanie, że problemu nie ma, podejmowanie prób bagatelizowania go bądź tzw. „zamiecenia go pod dywan”.
Konflikty, współzawodnictwo i współpraca – pojęcia i definicje
Słowo konflikt pochodzi z języka łacińskiego – conflictus oznacza „zderzenie”. Konflikt można rozumieć jako ludzką niezgodność interesów, postaw czy dążeń. Każdy spór ma strony w niego zaangażowane i przedmiot, którego dotyczy. Stronami w przedsiębiorstwie są najczęściej określone grupy ludzi, a przedmiotem bywają: poglądy, postawy, oczekiwania bądź dobra materialne [5]. Istota konfliktu jest problematyczna z powodu rozmaitych definicji i pojęć tego terminu. W prezentowanym artykule konflikt zostanie zdefiniowany w sposób umożliwiający rozważenie jego konstruktywnych, a także funkcjonalnych aspektów.
„Konflikt w organizacji oznacza spór dwóch lub więcej czło...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.
Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?
- Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
- Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
- Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
- Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
- Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych