Gwóźdź i fundament wypromują BHP na budowach
Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Zrzeszenie 17 największych firm budowlanych na rynku, zaprezentowało dwóch bohaterów. Fundament i Gwóźdź, którzy w przystępnej formie mają promować postawy poprawne i piętnować te negatywne na placu budowy. Kampania promuje jubileuszowy 10. Tydzień Bezpieczeństwa – największe święto BHP w Polsce – który startuje 15 maja 2023 r.
To pierwsza kampania wizerunkowa w historii organizacji. Towarzyszyć jej będzie seria filmów publikowanych w mediach społecznościowych wszystkich 17 firm zrzeszonych, a także u partnerów branżowych. Plakaty zapowiadające Tydzień Bezpieczeństwa na wszystkich budowach, wydana zostanie także gra planszowa promująca bezpieczeństwo. Postacie Fundamentu i Gwoździa wykorzystywane będą również w instruktażach i materiałach szkoleniowych w firmach z Porozumienia.
Projektowanie postaci zlecono zewnętrznym specjalistom. Archetypy stworzył Jakub Skworz, pisarz, a także strateg pracujący dla topowych agencji. A namalował je Dawid Sobecki, ilustrator i visual designer, doświadczony w projektowaniu m.in. postaci do gier komputerowych. – Fundament jest solidny, wytrzymały i nie pęka. Bez niego żadna budowa nie może przebiec we właściwy sposób. Jest może i mało kompaktowy. Nie da się go gdzieś upchnąć na siłę, co jest dobrym symbolem zasad BHP, w których też nie ma drogi na skróty. Jego przeciwieństwem jest Gwóźdź, który zawsze gdzieś się wciśnie, potrafi się nagiąć do zaistniałej sytuacji, można się o niego potknąć – tłumaczy Jakub Skworz, twórca koncepcji.
Dwie postawy
Te dwie postacie mają ucieleśniać wewnętrzny dialog pracowników, którzy mimo znajomości zasad czasem mają pokusę, by je łamać. – Zderzyliśmy dwie postawy spotykane na budowie, gdy rutyna bierze górę nad znajomością zasad. Jednak jest to dość uniwersalne zachowanie, pasuje chociażby do prowadzenia samochodu. Kierowcy znają przecież przepisy, ale niech pierwszy rzuci kamieniem ten, co nigdy nie przekroczył prędkości. Na budowie niestety nawet najmniejsze zaniedbanie czy odstępstwo od normy może nieść za sobą dramatyczne w skutkach konsekwencje – mówi Michał Wasilewski, koordynator Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie.
Branża budowlana jest niestety w czołówce pod względem wypadków w czasie pracy. Jednak dzięki działaniu Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie w ciągu dekady sytuacja uległa znacznej poprawie. W unijnych zestawieniach wypadkowości Polska branża budowlana zajmowała jeszcze dekadę temu niechlubne ostatnie miejsce, dziś jesteśmy wśród liderów. W tym czasie aż o 75% spadła liczba ciężkich wypadków, o 63% wypadków śmiertelnych.
– Chcemy podtrzymać ten pozytywny trend korzystając z nowoczesnych narzędzi komunikacji i promując właściwą postawę. Wierzymy, że trafimy do wyobraźni pracowników atrakcyjnym przekazem, a Fundament i Gwóźdź będą towarzyszyć nam na dłużej, tłumacząc w prosty sposób czasem zawiłe zasady BHP-owskie. Przecież wdrażamy je w trosce o zdrowie i życie pracowników na budowach – dodaje Michał Wasilewski.
Patronat nad tegorocznym Tygodniem Bezpieczeństwa objęły GDDKiA, PIP, STPBT, UTK, PSE i CIOP. Podczas wydarzenia przewidziano pokazy, szkolenia, webinary i wykłady dotyczące bezpieczeństwa na budowach. Jest to największa polska inicjatywa promująca bezpieczne zachowania w pracy. W tegorocznej edycji udział weźmie nawet 30 tys. osób na budowach w całym kraju.
Źródło: PORR
Może Cię także zainteresować: 5 edycja konferencji zorganizowanej przez Oddział ZUS w Rzeszowie