Finał „Konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz o historii Porozumień Sierpniowych”
Z inicjatywy Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotra Kalbrona 21 kwietnia 2023 r. w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach odbył się finał „Konkursu wiedzy o prawie pracy, bhp i działalności Państwowej Inspekcji Pracy oraz o historii Pacyfikacji Kopalni Wujek”.
Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. Jego celem było popularyzowanie wśród uczniów wiedzy przydatnej przy rozpoczynaniu aktywności zawodowej i wchodzeniu na rynek pracy w połączeniu z upamiętnianiem najważniejszych wydarzeń z historii województwa śląskiego.
Konkurs został objęty honorowym patronatem przez Przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” Piotra Dudę oraz przez Posła na Sejm RP członka Rady Ochrony Pracy Wojciecha Szaramę. Partnerami konkursu był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Katowicach oraz Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Patronatem medialnym objęli go:
- TVP3 Katowice,
- Radio Katowice,
- Radio eM,
- Dziennik Zachodni,
- a także portal Tysol.pl.
W finale konkursu uczestniczył gość honorowy prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała – Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz ks. proboszcz Ireneusz Tatura – duszpasterz ludzi pracy.
Komisja Konkursowa pod przewodnictwem Okręgowego Inspektora Pracy w Katowicach Piotra Kalbrona uhonorowała następujących uczniów:
1 miejsce: Inka Plewa z Zespołu Szkół nr 7 w Tychach,
2 miejsce: Adrianna Wasiel z Zespołu Szkół nr 1 w Kłobucku,
3 miejsce: Natalia Wiechuła z Zespołu Szkół Technicznych w Mikołowie
Laureatom nagrody wręczył Piotr Kalbron – Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach wraz z partnerami konkursu:
- dyrektorem Instytutu Pamięci Narodowej Oddziału w Katowicach Andrzejem Sznajderem,
- a także dyrektorem Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności Robertem Ciupą,
- a także goście honorowi:
- Poseł na Sejm RP, członek Rady Ochrony Pracy Wojciech Szarama,
- prof. dr hab. n. med. Edward Wylęgała – Prorektor ds. Rozwoju i Transferu Technologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Okręgowy Inspektor Pracy w Katowicach złożył gratulacje uczniom, a także ich opiekunom za przygotowanie do konkursu. Podczas swojego wystąpienia podkreślił, że „przygotowywanie młodych ludzi do świadomej obecności w życiu społecznym powinno opierać się na przekazywaniu im wiadomości z zakresu prawa pracy, ale również na kształtowaniu odpowiedzialności obywatelskiej i postaw patriotycznych mających źródło w dogłębnej znajomości historii własnego narodu”. Wyraził również przekonanie, że zdobyta przez uczniów wiedza będzie przydatna nie tylko do zdobycia nagród w konkursach, ale też zaowocuje w przyszłości bezpieczną i zgodną z przepisami pracą.
List przewodniczącego NZSS „Solidarność”
Okręgowy Inspektor Pracy odczytał list Piotra Dudy, przewodniczącego NZSS „Solidarność”, w którym przewodniczący podkreślał wagę wiedzy, którą uczestnicy konkursu zdobyli podczas przygotowań. W kontekście wyzwań związanych z podjęciem pierwszej pracy zawodowej. Zwrócił również uwagę na walor historyczny konkursu i zwrócił się z apelem o pielęgnowanie pamięci o wydarzeniach z 16 grudnia 1981 roku.
Goście honorowi w swych wystąpieniach złożyli gratulacje gospodarzowi uroczystości Okręgowemu Inspektorowi Pracy w Katowicach Piotrowi Kalbronowi, a także podkreślili duże znaczenie zagadnień będących przedmiotem konkursu.
Podczas uroczystego finału konkursu nauczyciele, a także uczniowie mieli okazję zobaczyć nową ekspozycję stałą w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności, którą otwarto na 40. rocznicę pacyfikacji kopalni „Wujek”. Ekspozycja jest poświęcona przede wszystkim strajkowi w kopalni w grudniu 1981 r., a także oporowi Polaków wobec systemu komunistycznego w latach 80. XX wieku i jest skierowana przede wszystkim do młodych ludzi. Jej szeroki zakres nawiązuje do historii tego miejsca i ówczesnej sytuacji w kraju.
Gratulujemy uczniom i dziękujemy nauczycielom za zaangażowanie w przygotowaniach do konkursu.
Może Cię także zainteresować: „Bezpieczeństwo na radarze – bieżący stan i rozwiązania na przyszłość”
Źródło: PIP Katowice