Bezpieczna obróbka metali

Obróbka metali to technologiczny proces, którego celem jest zmiana właściwości fizycznych oraz chemicznych metali. Obróbka metali to technologiczny proces, którego celem jest zmiana właściwości fizycznych oraz chemicznych metali.. Jedną z nich jest między innymi ręczna lub maszynowa obróbka skrawaniem.

Bezpieczna obróbka metali to nic innego, jak takie zorganizowanie procesu technologicznego, aby wybrana metoda obróbki przyniosła oczekiwany rezultat produkcyjny, a pracownicy wykonujący zadania zachowali zdolność zdrowotną do kontynuowania prac w kolejnych dniach. To znaczy, że pracownicy powinni wykonywać swoje zadania tak, aby mimo występowania licznych zagrożeń, nie narażali się na urazy wypadkowe i choroby zawodowe. Taki stan rzeczy można zagwarantować, jeżeli spełnione są wymagania dotyczące bezpieczeństwa obsługiwanych urządzeń, maszyn i sprzętu, a stanowiska pracy zorganizowane są zgodnie z zasadami przyjętej technologii. Prawo pracy i zasady BHP muszą być przestrzegane przez wszystkich pracowników. 

Metody obróbki metali

Istnieje kilka metod obróbki metali, między innymi: obróbka plastyczna, cieplna, chemiczna czy cieplno-chemiczna. Obróbka metali to również cięcie (ręczne, maszynowe, laserowe czy plazmowe), wyginanie, spawanie itd. Dobór określonej metody zależy od przyjętej technologii. Przed wskazaniem elementów bezpiecznej obróbki metali należy zwrócić uwagę na zagrożenia występujące najczęściej podczas tej obróbki. Każdy zakład, mały czy duży. Nawet ten, który nie prowadzi produkcji metalowej, posiada większy lub mniejszy warsztat mechaniczny czy ślusarsko-mechaniczny. W którym znajdują się obrabiarki skrawające do metali, wykorzystywane do wykonywania różnych detali przez np. pracowników utrzymania ruchu i remontów.

Nie ma większego znaczenia, czy maszyny skrawające (tokarki, frezarki, szlifierki, wiertarki…) wykorzystuje się stale w produkcji. Czy dorywczo w warsztatach remontowych – zagrożenia wynikające z ich eksploatacji, a także obsługi są jednakowe. Z pewnością ważne są częstotliwość ich wykorzystywania i czas narażenia na ewentualne zagrożenia. Identyfikacja zagrożeń na każdym stanowisku pracy zarówno na etapie projektowania, wykonania inwestycji, organizacji, jak i już samej eksploatacji powinna zaczynać się od charakterystyki stanowiska pracy. 

Czytaj także: Stop cichemu i przebiegłemu zabójcy na budowie

Opis stanowiska

W opisie należy uwzględnić stanowisko pracy, wskazując m.in.:

  • lokalizację (umiejscowienie w zakładzie),
  • poziom,
  • kubaturę,
  • rodzaj oświetlenia,
  • ogrzewania,
  • wentylacji,
  • instalacji elektrycznej i inne stosowane urządzenia,
  • maszyny,
  • sprzęt,
  • przeprowadzone badania środowiska pracy (hałas, zapylenie, mikroklimat, natężenie oświetlenia),
  • badania lekarskie i szkolenia BHP pracowników,
  • uprawnienia,
  • doświadczenie zawodowe,
  • sprzęt ochrony indywidualnej, odzież.

Wynika to z tego, że znajomość technologiczna obróbki skrawania, stosowanych maszyn, zakresu ich działania i wyposażenia, umiejętności pracowników i wiedza w zakresie wykonywanych operacji, a także stosowanych metod oraz zasad bezpieczeństwa są niezbędne.

Obróbka metali skrawaniem jest wiodącą techniką wytwarzania części maszyn, urządzeń i przedmiotów użytkowych. Technika ta polega na nadawaniu przedmiotowi obrabianemu pożądanego kształtu, wymiarów, a także właściwości warstwy wierzchniej poprzez usunięcie części materiału za pomocą narzędzia skrawającego.

Rodzaje skrawania

Wyróżnia się takie rodzaje skrawania, jak: 

  • obróbka ścierna – skrawanie wykonywane ziarnami ściernymi luźnymi lub związanymi spoiwem (szlifowanie, docieranie, gładzenie, polerowanie),
  • wiórowa obróbka – skrawanie narzędziami o określonym kształcie i geometrii ostrza (toczenie, wiercenie, frezowanie, struganie, dłutowanie, przeciąganie),
  • obróbka ubytkowa – obróbka, podczas której następuje usunięcie określonej części materiału obrabianego przedmiotu (obróbka skrawaniem lub obróbka erozyjna), 
  • obróbka obwiedniowa – skrawanie stosowane przy obróbce uzębień kół zębatych.

Do skrawania metali stosuje się obrabiarki – tokarki, frezarki, wytaczarki, przecinarki, strugarki, przeciągarki, szlifierki.

Może Cię również zainteresować: Roczna analiza stanu BHP

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.