Roczna analiza stanu BHP

Czym jest roczna analiza stanu BHP? Przedstawiamy, co powinna zawierać i jak prawidłowo ją przygotować.

Wychodząc naprzeciw potrzebom pracowników służby BHP, zwłaszcza osobom, które rozpoczynają pracę w tak pasjonującym, a zarazem rozległym i trudnym zawodzie, chcę przytoczyć kilka praktycznych rozwiązań w zakresie analizowania stanu BHP w zakładzie. Jak wiele publikacji, również i ta, nie jest kompleksowym podejściem do pełnego i ostatecznego rozwiązania problemów w tym zakresie. Jednak mam nadzieję, że w znacznym stopniu przybliży tę tematykę i da możliwość wielu pracownikom służby BHP spojrzeć praktycznie na jedno z kluczowych zadań tej służby, jak również pozwoli na podstawie lektury tego artykułu samodzielnie przygotować dokument, jakim jest analiza stanu BHP w zakładzie pracy.

Czym jest analiza stanu BHP?

Analiza stanu BHP jest oceną, porównaniem, wskazaniem prawidłowości i nieprawidłowości na podstawie gruntownej znajomości poziomu bezpieczeństwa pracy w danym zakładzie. Analiza jest również po części oceną realizowania zadań służby BHP w zakładzie oraz wynikowym audytem przestrzegania przez pracodawcę wymogów prawnych wobec siebie i pracowników. Z pewnością należy stwierdzić, że jest jednym z kluczowych dokumentów potwierdzających stan realizacji przez pracodawcę wymogów prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie. Rzetelna analiza to również swoisty „raport otwarcia” dla wykonywania zadań przez pracownika służby BHP i obowiązków pracodawcy.

Kto opracowuje analizę i dla kogo?

Można by rzec, że pracownik służby BHP przygotowuje analizę stanu BHP dla pracodawcy. Jak wynika z zapisów Rozporządzenia Rady Ministrów [2], w § 2. 1. p.p...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.