Złe warunki atmosferyczne powodem spóźnienia bądź nieobecności w pracy?
Obecnie przez Polskę przechodzą liczne wichury, w niektórych obszarach będące nawet zagrożeniem dla życia. Powodują problemy z dostarczaniem prądu, opóźnienia pociągów oraz kolizje na drogach. Czy złe warunki atmosferyczne mogą być usprawiedliwieniem spóźnienia bądź nieobecności w pracy? Jakie prawa ma pracodawca, a jakie pracownik?
Złe warunki atmosferyczne w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 roku w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielenia pracownikom zwolnień od pracy, nie są wskazane bezpośrednio jako powód spóźnienia lub nieobecności. Uwzględnienie powyższych wydarzeń jako usprawiedliwienie może wynikać jedynie z dobrej woli pracodawcy.
Pracownik w razie braku możliwości dotarcia do pracy na czas, zobowiązany jest do jak najszybszego powiadomienia pracodawcy. Ustawowo o nieobecności oraz jej przyczynach należy poinformować nie później niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Sposób zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy powinien zostać określony w przepisach zakładowych. Może się znaleźć np. w regulaminie lub w umowie o pracę, gdy firma zatrudnia mniej niż 20 pracowników i nie musi sporządzać regulaminu.
Za zgodą pracodawcy zatrudniony ma prawo odpracować godziny spóźnienia, co musi nastąpić jeszcze tego samego dnia. W przeciwnym razie spowoduje pracę w godzinach nadliczbowych, a wszelkie odpracowania powinny być uprzedzone złożeniem wniosku przez pracownika.
Przeczytaj również: Praca w trudnych warunkach atmosferycznych w budownictwie
[...]