Praca w trudnych warunkach atmosferycznych w budownictwie

Budowlane stanowiska pracy w większości usytuowane są na zewnątrz. Jak zapewnić odpowiednie warunki pracy na budowie zimą i przygotować dokumentację prawną na roboty zimowe?

Prace budowlane związane z obiektem to złożone działania zespołowe, techniczne, organizacyjne i finansowe ludzi, przede wszystkim robotników budowlanych. Trudne warunki klimatyczne, nasilające się szczególnie zimą i latem, takie jak: wiatr, deszcz, śnieg, niskie/wysokie temperatury, mgła i szybko zapadający zmrok mogą utrudniać oraz zagrażać bezpieczeństwu pracy. Zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ocenie ryzyka wypadków. Wynik analiz łącznej liczby poszkodowanych w wypadkach przy pracy w budownictwie w latach 2010-2018 w poszczególnych kwartałach roku (rys. 1) oraz wskaźniki częstości wypadków (rys. 2a-d) są tego dowodem.

Dbanie o bezpieczeństwo wspólnym obowiązkiem

Dbanie o bezpieczeństwo pracy, niezależnie od pory roku, jest jednym z głównych obowiązków zarówno pracodawców, jak i pracowników. Zgodnie z Kodeksem pracy [23] największa odpowiedzialność za bezpieczeństwo spoczywa na osobie bezpośrednio kierującej pracownikami (brygadziście, koordynatorze, kierowniku robót/budowy). To właśnie ona powinna dbać o sprawność środków ochrony indywidualnej oraz zweryfikować, czy pracownicy faktycznie stosują je zgodnie z przeznaczeniem, właściwą organizacją i przebiegiem pracy z uwzględnieniem zabezpieczenia pracowników przed wypadkami przy pracy, mając na uwadze warunki, w których pracownicy wykonują swoje zadania. Osoba kierująca ma też obowiązek poinformować swoich pracowników o zagrożeniu, które dopiero się pojawi. Jeżeli np. wie, że następnego dnia możliwe są podmuchy silnego wiatru, powinna dostarczyć pracownikom instrukcje umożliwiające przerwanie pracy.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją. Dowiedz się, dlaczego warto wykupić subskrypcję.

Dołącz do nas! Dlaczego warto się zarejestrować?

  • Zyskasz bezpłatny dostęp do wybranych artykułów publikowanych w „Promotorze BHP”
  • Będziesz na bieżąco z nowościami z branży BHP
  • Otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z działu „Aktualności”
  • Skorzystasz z „Bazy produktów BHP” i porównywarki ŚOI
  • Sprawdzisz kalendarium wydarzeń i przeczytasz relacje z imprez branżowych
zarejestruj się

Logowanie

Produkty

Loading...

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.