Zbiorowe zatrucie w laboratorium

W ubiegłym roku dwie pracownice laboratorium zatruły się formaldehydem. Z ustaleń inspektora Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że zatrucie w laboratorium było spowodowane przedwczesnym otwarciem sterylizatora. Poszkodowane doznały lekkich obrażeń.

W 2019 roku w placówce ochrony zdrowia na terenie woj. warmińsko-mazurskiego doszło do wypadku (zatrucie w laboratorium). W wyniku zdarzenia dwie doświadczone pracownice laboratorium doznały zatrucia formaldehydem. Jak ustalił inspektor Państwowej Inspekcji Pracy badający zdarzenie, był to skutek przedwczesnego otwarcia autoklawu – sterylizatora. Wraz z parą wodną do pomieszczenia z tego urządzenia wydostały się pary formaldehydu. Jego roztwór znalazł się omyłkowo w jednym z naczyń. Obie poszkodowane doznały szczęśliwie jedynie lekkich obrażeń w postaci pieczenia oczu, trudności oddechowych i bólu w klatce piersiowej.

Zatrucie w laboratorium - okoliczności zdarzenia

Do wypadku doszło w pomieszczeniu zmywalni funkcjonującej w ramach laboratorium, w którym prowadzono badania bakteriologiczno-parazytologiczne. W dniu zdarzenia pracownice (wiek: 48 i 56 lat, staż pracy na stanowisku: 25 i 34 lata) wykonywały codzienne czynności. Polegały one na załadowaniu sterylizatora parowego – autoklawu z naczyniami szklanymi z materiałem zakaźnym (probówki, bagietki, szkiełka, wymazówki). Po zakończonym procesie sterylizacji jedna z pracownic otworzyła urządzenie w celu odparowania zawartości. Wraz z parą wodną do pomieszczenia zmywalni wydostały się pary formaldehydu, którego 10-proc. roztwór znalazł się omyłkowo w jednym ze sterylizowanych naczyń. Pracownice, wykonując prace w pomieszczeniu, ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.