Zagrożenia psychospołeczne w cyfrowym świecie pracy
Onboarding
„Uwarunkowania procesu onboardingu w zależności od grupy generacyjnej pracowników w kontekście cyfrowo-wirtualnego środowiska pracy” to temat wykładu dr. hab. Tomasza Kawki, prof. Uniwersytetu Gdańskiego.
Dr Tomasz Kawka to kierownik Zakładu Zarządzania Zasobami Ludzkimi na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, kierownik Studiów Podyplomowych Zarządzanie Kapitałem Ludzkim w Katedrze Organizacji i Zarządzania UG, kierownik Zespołu ds. Rozwoju Strategii HR Uniwersytetu Gdańskiego w pionie Kanclerza ds. HR na UG, a także pracownik Katedry Zarządzania w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Autor ponad 60 publikacji naukowych w zakresie HRM.
Podczas prelekcji dr Kawka omówił między innymi nowe trendy na rynku pracy, charakteryzując je następująco:
Cyfryzacja pracy – zmiana roli i znaczenia pracy zdalnej (w wyniku Covid-19), zdynamizowanie rozwoju technologii sieciowej i wirtualnej w kontekście upowszechniania warunków cyfrowych środowiska i relacji zawodowych;
- Sieciowość pracy – multi-zadaniowość i wielofunkcyjność, problemy w zakresie trudności z jednoznacznym przyjmowaniem nowej tożsamości organizacyjnej;
- Wirtualizacja pracy – maleje z roku na rok udział pracowników tworzących centrum pełnoetatowych pracowników na stale związanych z organizacją. Ogranicza się realny proces przyswajania wzorców kultury organizacyjnej;
- Praca jako aplikacja w telefonie – nowe miejsce pracy jawi się jako kolejna aplikacja na ekranie komputera bądź smartfona, a nie realna sfera pracy;
- Nowy wymiar roli pracownika – filozofia „cloud management” generuje formy rozwoju kariery jak job-hopers, gig-workers, free-lancers. Ma to zastosowanie zwłaszcza w zatrudnieniu pracowników wiedzy, w branżach mobilności kapitału ludzkiego.
Interesującym fragmentem stała się analiza czterech pokoleń – poczynając od rocznika 1945, tzw. Baby Boomers aż do pokolenia obecnego Z – pod kątem przystosowania do obecnych i przyszłych warunków pracy.
Czytaj także: Komisja do Spraw Kontroli Państwowej o skargach pracowniczych
Panel dyskusyjny
„Zdrowie psychiczne w środowisku pracy – jest o czym rozmawiać!” to temat panelu dyskusyjnego, w którym uczestniczyli wszyscy prelegenci, a także Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy i Agata Swornowska-Kurto, socjolog, Prezes Zarządu Grupy ArteMis, autorka ogólnopolskiej kampanii „Bliżej Siebie”. Moderatorem dyskusji był prawnik, adwokat Piotr Wojciechowski.
Panel został podzielony na pięć modułów tematycznych:
- Kondycja psychiczna pracownika
- Bezpieczne psychologicznie miejsce pracy
- Empatia jako kompetencja przyszłości
- Jakiego miejsca pracy oczekujemy?
- Nowe wyzwania, czyli wszechobecna zmiana.
Zakończenie
Panelowa dyskusja przeciągnęła się nieco poza wyznaczone ramy czasowe, a i tak dyskutanci nie wyczerpali tematu. Oczywisty wniosek był tylko jeden: takie spotkania i konferencje należy kontynuować.
W podsumowaniu spotkania, dziękując wszystkim wykładowcom, gościom oraz osobom pracującym przy organizacji konferencji, Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy powiedziała między innymi:
– Najważniejsze jest to, że ta nasza dzisiejsza konferencja ma w centrum uwagi człowieka. Bez względu na to, czy to jest menadżer, który musi zadbać o swój dobrostan, czy to jest szeregowy pracownik, który w tej organizacji pracuje. Myślę, że dla nas, dla Państwowej Inspekcji Pracy, to jest najważniejsza pointa, bo w centrum naszego działania, naszej misji są zawsze pracownicy.
Źródło: Państwowa Inspekcja Pracy
Może Cię także zainteresować: Zadbaj o odzież w branży komunalnej