Reklama

Zadbaj o odzież w branży komunalnej

W branży komunalnej w Polsce pracuje kilkaset tysięcy osób. Sektor ten obejmuje wiele obszarów, m.in. dostawę wody, gospodarkę odpadami, dostawy energii czy usługi sanitarno-higieniczne. Pracownicy wykonujący dany zawód narażeni są na liczne zagrożenia. W tym wysokie temperatury i wilgotność oraz m.in. ograniczoną widoczność. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na ochronę pracowników jest odpowiednio dobrana i pielęgnowana odzież ochronna.

Czytaj także: Pożar to nie tylko ogień i wysoka temperatura, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

Bez pracownika branży komunalnej, większość potrzeb mieszkańców nie mogłaby zostać zaspokojona. To oni zajmują się gospodarowaniem ściekami i odpadami, dbają o czystość chodników, a także stan budynków komunalnych. To praca niezwykle wymagająca i potrzebna 7 dni w tygodniu.

To jak niebezpieczna jest praca w usługach komunalnych pokazują dane o wypadkach GUS. Wynika z nich, że od stycznia do września 2023 roku część branży komunalnej – gospodarka wodna i gospodarowanie ściekami i odpadami, to druga branża z najwyższym wskaźnikiem wypadkowości zaraz po górnictwie.

Bezpieczeństwo dzięki widoczności

Wykonywanie prac w branży komunalnej bardzo często wiąże się ze stałym wysiłkiem fizycznym i tworzy zagrożenia spowodowane kontaktem m.in. z instalacjami technicznymi czy  uczestnictwem w ruchu drogowym o różnych porach dnia i nocy. W tak niebezpiecznych warunkach pracy bardzo ważna jest odzież ochronna, która skutecznie ochroni pracownika i zwiększy komfort jego pracy.

Tym samym kluczowym wyposażeniem odzieży powinny być elementy odblaskowe. Profesjonalną i spełniającą obowiązujące normy bezpieczeństwa odzież o wysokiej widzialności posiada i dostarcza CWS Workwear. Linia Pro Line High Vis cechuje się materiałem fluorescencyjnym, który gwarantuje widoczność podczas dnia. Z kolei wszyte pasy odblaskowe pozwalają na zapewnienie widoczności w każdych warunkach, niezależnie od aury pogodowej, a także pory dnia. Kolekcja charakteryzuje się także bardzo dobrą przepuszczalnością pary wodnej. Wybrane artykuły są także odporne na deszcz i wiatr.

Należy dodać, że materiały fluorescencyjne i elementy odblaskowe należy odpowiednio czyścić oraz konserwować. Dlatego, jak podkreśla CWS, specjalista w dziedzinie pielęgnacji i serwisu, oprócz dostarczenia pracownikom odzieży ochronnej zgodnej z normami, kluczowe znaczenie ma sposób, w jaki o nią dbamy. Jedynie profesjonalne pranie, renowacja i regularna kontrola odzieży zapewnia jej użytkownikom pełne bezpieczeństwo. Co więcej, samodzielne pranie w domu bardzo często obniża właściwości odblaskowe.

Funkcjonalność to podstawa

Pracownik branży komunalnej wykonuje pracę fizyczną, dlatego jego ubiór nie powinien ograniczać ruchów. Dobrym sposobem na zapewnienie swobody w poruszaniu się są wstawki ze streczu. Przydatne są także inne rozwiązania, takie jak duża ilość pojemnych kieszeni, elastycznych wstawek i nakolanników z kieszeniami, które oferuje m.in. CWS.

Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy

Może Cię także zainteresować: Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.