Reklama

Zagrożenia psychospołeczne w cyfrowym świecie pracy

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się, transmitowana na żywo, konferencja „Zagrożenia psychospołeczne w cyfrowym świecie pracy” zorganizowana 22 maja 2024 roku przez Państwową Inspekcję Pracy w Ośrodku Szkolenia PIP we Wrocławiu.

Czytaj również: Pożar to nie tylko ogień i wysoka temperatura, ale i niebezpieczny dla człowieka dym

Państwowa Inspekcja Pracy

Wrocławska konferencja wpisuje się w cykl wydarzeń organizowanych w ramach uroczystych obchodów 105-lecia powołania Państwowej Inspekcji Pracy objętych Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. W całej Polsce jubileuszowe konferencje odbywają się pod wspólnym hasłem „Nowoczesny wymiar ochrony pracy”.

Historia a teraźniejszość

Witając uczestników konferencji Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, przypomniała, że jubileusz 105-lecia Państwowej Inspekcji Pracy zbiega się z 50-leciem uchwalenia Kodeksu pracy – najważniejszego aktu prawnego regulującego prawa i obowiązki pracowników, a także pracodawców. Inspekcja Pracy była jedną z pierwszych instytucji ustanowionych po odrodzeniu państwa polskiego. Bowiem już 3 stycznia 1919 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał „Dekret tymczasowy o urządzeniu i działalności inspekcji pracy”. Od samego początku polska inspekcja pracy i stosowne ustawodawstwo wyprzedzały – w wielu dziedzinach – unormowania funkcjonujące w innych państwach. Na podkreślenie zasługuje także fakt, że równolegle z rozwojem inspekcji, przedstawiciele Urzędu współtworzyli Międzynarodową Organizację Pracy – która również powstała w 1919 roku.

– Chcę podkreślić, że Państwowa Inspekcja Pracy to przede wszystkim nasi pracownicy. Inspekcję tworzą ludzie, którzy do powierzanych obowiązków podchodzą z ogromnym zaangażowaniem. Dzięki wiedzy, kompetencjom i doświadczeniu dochodzenie swoich praw przez pracowników jest możliwe do zrealizowania – mówiła szefowa Inspekcji.

W Inspekcji pracuje obecnie ponad 2600 osób, z czego ponad 1500 osób to inspektorzy. To przede wszystkim osoby z wykształceniem technicznym i prawniczym. Zdecydowana większość – blisko 70 procent – to osoby, które mają powyżej 40 lat. Jest więc to kadra z dużym doświadczeniem, wiedzą i kompetencjami. To bardzo ważne, bowiem na każdego inspektora pracy przypada… 624 pracodawców.

Tylko w 2023 roku, dzięki staraniom PIP, ponad 44 tysiące pracowników otrzymało zaległe wynagrodzenia i inne świadczenia wynikające ze stosunku pracy na łączną kwotę powyżej 71 milionów złotych. Udało się także wyeliminować tysiące nieprawidłowości w zakresie oceny ryzyka zawodowego, ewidencji czasu pracy, czy respektowania szeregu innych praw pracowniczych.

Może Cię również zainteresować: Od 17 maja zmiany na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe.

Zdrowie

Część merytoryczną konferencji otworzyła prof. Jolanta Walusiak-Skorupa, Dyrektor Instytutu Medycyny Pracy im. prof. J. Nofera w Łodzi wykładem „Zdrowie pracownika wobec współczesnych wyzwań i nowoczesnych technologii”. Profesor Walusiak jest specjalistą medycyny pracy, ekspertem w zakresie ochrony zdrowia pracujących, nowoczesnej opieki profilaktycznej, a także chorób związanych z pracą.

Wykład koncentrował się wokół wyzwań w ochronie zdrowia osób pracujących, którymi są obecnie:

  • zmiana problemów zdrowotnych,
  • całkiem nowe zagrożenia wynikające z transformacji życia
  • oraz nowych form pracy i pojawiających się w związku z tym nowych grup ryzyka.

Jak wynika z dotychczasowych badań, już teraz wiadomo, że po pandemii długość życia kobiet skróciła się średnio o 2,1 roku, zaś mężczyzn o 2,3. Tymczasem:

  • 64% Polaków nie wykonuje badań profilaktycznych;
  • 36% nie wie, gdzie może wykonać badania profilaktyczne wykrywające nowotwór;
  • w krajach UE jest 75% zaszczepionych przeciwko COVID-19, w Polsce ok. 60%;
  • na grypę w Polsce szczepi się ok. 7% populacji.

Trudno powiedzieć, z jakimi wyzwaniami będzie mierzyć się medycyna pracy w przyszłości. Bowiem – jak twierdzą znawcy problematyki – 65% dzieci zaczynających dziś naukę w podstawówkach będzie pracować w zawodach, jakie dzisiaj jeszcze nie istnieją.

Stres

Prezentację „Gdy technologia powoduje stres: Współczesne wyzwania w tworzeniu optymalnych warunków pracy” przedstawił dr hab. Paweł Jurek, prof. Uniwersytetu Gdańskiego, Dyrektor Instytutu Psychologii, Przewodniczący Rady Dyscypliny Psychologia.

Dr Paweł Jurek to psycholog i ekspert w zarządzaniu zasobami ludzkimi (HRM). Specjalizuje się w diagnozowaniu, a także rozwoju pracowników, tworząc oryginalne metody diagnostyczne i adaptując narzędzia zagraniczne do polskich warunków. Jest autorem licznych publikacji na temat psychologii pracy i organizacji, skupiając się na obszarach takich, jak satysfakcja zawodowa, stres w pracy, a także klimat organizacyjny. Obecnie pełni funkcję dyrektora Instytutu Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Punktem wyjścia wykładu stało się zjawisko określane jako iParadox. Czyli polegające na tym, że technologia teleinformacyjna może mieć jednocześnie pozytywny i negatywny wpływ na pracowników i organizacje.

Obecnie zdiagnozowane zostały trzy paradoksy użytkowania technologii:

  • paradoks:
    • autonomii;
    • łączności społecznej;
    • produktywności.

Najważniejsze reakcje na negatywne doświadczenia związane z użytkowaniem technologii to napięcie i niepokój, zmęczenie, sceptycyzm, a także uogólnione przekonanie o braku skuteczności w zakresie posługiwania się technologią. Ich wynikiem staje się nasilenie negatywnych emocji, takich jak gniew, złość, frustracja, drażliwość (nie tylko w związku z użytkowaniem technologii) mogących w rezultacie doprowadzić do rezygnacji z próby wykonania zadań wymagających skorzystania z technologii.

Czytaj także: Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.