Jak zapewnić możliwość ewakuacji w bezpieczne miejsce?
Znaki ewakuacyjne oraz system oświetlenia i oznakowania dróg ewakuacyjnych
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów nakłada na pracodawcę obowiązek oznakowania dróg, wyjść i kierunków ewakuacji. Norma PN-EN ISO 7010:2012 określa m.in. rodzaj, barwę i kształt znaków ewakuacyjnych. Znaki ewakuacyjne są barwy zielonej i białej – fosforencyjnej, o kształcie kwadratów lub prostokątów.
Podstawowy system oświetlenia i oznakowania dróg ewakuacyjnych to system składający się z wysoko umieszczonego oświetlenia ewakuacyjnego (powyżej 2 m od podłogi) oraz wysoko umieszczonych znaków ewakuacyjnych (1,5 m do 2 m od podłogi). System ten może być uzupełniony nisko umieszczonymi znakami ewakuacyjnymi, na przykład, gdy istnieje możliwość dużego zadymienia. Znaki powinny być dobrze widoczne z każdego punktu drogi ewakuacyjnej. Poza tym muszą być umieszczone możliwie blisko źródeł światła w celu zapewnienia ich dostatecznej luminescencji. Należy zaznaczyć, że sygnałem alarmowym informującym o konieczności ewakuacji ludzi z danego obiektu jest dźwięk ciągły, trwający 3 minuty.
Wymagania ewakuacyjne – sposób postępowania na wypadek pożaru lub awarii
W przypadku zaistnienia pożaru lub innego zagrożenia budynku lub jego części osoby niebiorące udziału w akcji ratowniczej powinny opuścić strefę zagrożenia, kierując się do najbliższego wyjścia, zgodnie z oznakowaniem. W czasie ewakuacji zabronione jest:
- dokonywanie jakichkolwiek działań mogących wywołać panikę,
- przechodzenie w kierunku przeciwnym do kierunku ewakuacji,
- zatrzymywanie się lub tamowanie ruchu w inny sposób.
Osoby ewakuowane muszą podporządkować się poleceniom osób kierujących akcją. Ewakuację mienia natomiast należy przeprowadzić najpierw w pomieszczeniach bezpośrednio zagrożonych pożarem lub zalaniem wodą w czasie akcji ratowniczej (sąsiednich w pionie i poziomie).
W czasie szkoleń – wstępnego i okresowego – pracowników powinno się zapoznać ze sposobem postępowania na wypadek pożaru lub awarii, w tym z planem ewakuacji. Taki plan powinno się opracować dla każdego zakładu i instytucji. W planie ewakuacji obiektu należy podać m.in. trasy przemieszczania poszczególnych grup pracowników. Dużą rolę w sprawnym przebiegu ewakuacji zakładu odgrywają pracownicy nadzoru. Od nich w dużej mierze zależy to, by nie doszło do paniki wśród załogi.
Czytaj także: Pożar. Definicje, materiały i prace niebezpieczne pożarowo
Poznaj również nasze produkty dla behapowców – przejdź do sklepu dlaSpecjalistów.pl