Reklama

Drony w służbie bezpieczeństwu. Urządzenia transportu bliskiego

W jaki sposób wykorzystanie dronów może pomóc w trakcie inspekcji urządzeń transportu bliskiego, jakimi są żurawie wieżowe i dźwigi?

Z artykułu dowiesz się:

  • jakie parametry dronów umożliwiają inspekcję żurawi wieżowych i dźwigów,
  • jak wykonać inspekcję stanu technicznego żurawia za pomocą drona,
  • jak można wykorzystać drony wewnątrz pomieszczeń.

Jedną z czynności wykonywanych podczas przeprowadzania inspekcji urządzeń podlegających dozorowi technicznemu są oględziny urządzenia i jego podzespołów. Dotyczy to wszystkich urządzeń objętych dozorem technicznym, także urządzeń transportu bliskiego i dźwigów. W wielu przypadkach wykonanie takich oględzin jest niemożliwe, bardzo utrudnione, a czasem niebezpieczne, co wiąże się z koniecznością stosowania dodatkowych zabezpieczeń. Takie sytuacje zdarzają się w przypadku urządzeń transportu bliskiego zainstalowanych na placach budów czy też w budynkach.

W niniejszym artykule, opisującym prowadzenie zdalnych badań, przybliżamy możliwości posiadanych przez UDT dronów, w tym najnowszego DJI Matrice 300 RTK, a także znanego nam już drona Elios 2. Opisujemy sposób, w jaki nowoczesna technika dronowa wspiera wykonywanie inspekcji żurawi wieżowych oraz dźwigów. Wskazujemy też wymagania prawne związane z wykonywaniem lotów dronami.

Parametry dronów

Dron DJI Matrice 300 RTK jest platformą wielozadaniową. W zależności od konfiguracji może wykonywać różne misje. Dron jest wyposażony w liczne czujniki mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w powietrzu.

  • DJI M300 wyposażony jest stereo-optyczne czujniki przeszkód oraz czujniki odległości na podczerwień z każdej strony (przód, tył, boki, góra, dół).
  • Ponadto na górze i na dole drona zainstalowane jest oświetlenie, które w sposób automatyczny jest włączanie i wyłączne, gdy otoczenie jest zbyt ciemne dla czujników optycznych.
  • Dodatkowo dron wyposażony jest w oświetlenie pozycyjne, bardzo jasne, mrugające i widoczne z każdej strony.
  • Platforma DJI M300 standardowo wyposażona jest w system RTK. Umożliwia on odbiór sygnału z satelitów czterech systemów GNSS: GLONASS, GPS, BeiDou, Gallileo.
  • Dodatkowo sam dron wyposażony jest w wbudowaną na sztywno kamerę FPV z zaawansowanym GUI przypominającym HUD z nowoczesnego samolotu wojskowego.

Dron DJI Matrice 300 RTK został wyposażony w system AirSense. Oznacza to, że dron posiada lotniczy transponder ADS-B i sam też odbiera sygnały z takich transponderów w samolotach i helikopterach znajdujących się w okolicy. W sytuacji gdy w okolicy pojawi się inny obiekt latający, helikopter czy samolot, aplikacja poinformuje operatora o tym fakcie, a lokalizacja obiektu zostanie wyświetlona na mapie (rys. 1).

Przygotowanie do badania dronem

Do inspekcji żurawia dron został wyposażony w kamerę Zenmuse H20T. Taka konfiguracja platformy DJI daje możliwość prowadzenia zdalnej inspekcji, w zależności od warunków pogodowych, około 40 minut na jednym pakiecie baterii.

Kamera Zenmuse H20T jest hybrydową głowicą. Głowica ta jest wyposażona w kilka elementów:

  • kamerę 20 MP (CMOS 1/1,7) z zoomem optycznym 20x,
  • dodatkowy zoom cyfrowy 200x,
  • kamerę szerokokątną 12 MP (CMOS 1/2,3’),
  • radiometryczną kamerę termowizyjną 640×512 30 Hz,
  • dalmierz laserowy.

Do każdej inspekcji dronem w przestrzeni otwartej trzeba się dobrze przygotować i odpowiednio ją zaplanować. Oprócz przygotowania drona do inspekcji, warunkiem koniecznym jest zaplanowanie misji.

Plan misji musi zawierać takie dane techniczne jak:

  1. Lokalizacja wykonania misji.
  2. Data i godzina.
  3. Do jakiej maksymalnie wysokości będzie wykonywany lot i na jakim obszarze?
  4. Czas trwania misji.
  5. Kto będzie pilotem drona?
  6. Kto jest właścicielem drona?

Misję należy zgłosić w specjalnym systemie do Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej trzy dni robocze przed planowanym terminem jej wykonania. Po zgłoszeniu misji w Państwowej Agencji Żeglugi Powietrznej należy poczekać na uzyskanie zgody na jej wykonanie. W dniu wykonania misji należy zgłosić lot w przeznaczonej do tego celu aplikacji DroneRadar. Dodatkowo właściciel drona musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC dla drona.

Reklama
Targi BHP 2025
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.