Drony w służbie bezpieczeństwu. Urządzenia transportu bliskiego

Wyniki badań

W wyniku oblotu stwierdzono w jednym z kół linowych dźwigu odbicie splotek lin nośnych. Na fot. 6 pokazano różne ujęcia. Badania z użyciem drona Elios 2 potwierdziły celowość jego wykorzystania do takich zadań. Przy tym rodzaju konstrukcji dźwigu i utrudnionym dojściu do linowni zużycie tego typu byłoby zauważone w dużo późniejszym stadium zużycia kół. Byłoby to na tyle zbyt zaawansowane, że rowki kół linowych zaczęłyby uszkadzać splotki lin nośnych.

Podczas kolejnej inspekcji dźwigów panoramicznych z częściową obudową szybu z wykorzystaniem drona Elios 2 stwierdzono także odbicie splotek w kole linowym oraz w kole ogranicznika prędkości. Zidentyfikowano też dużą ilość opiłek lin nośnych na konstrukcji nośnej kół linowych. To świadczy o degradacji lin nośnych. Ujęcia z kamery drona znajdują się na fot. 7.

Także w tym przypadku bez wykorzystania statku bezzałogowego uszkodzenia te ujawniłyby się dużo później. To skutkowałoby wyłączeniem tych urządzeń z ruchu. Podczas badania z wykorzystaniem drona można także podczas oblotu na bieżąco obserwować stan konstrukcji dźwigu.

Rozwój innowacji

Podsumowując, wykorzystanie techniki dronowej jako metody badawczej wspierającej wykonywanie inspekcji, jest zasadne szczególnie w przypadkach, gdy mamy utrudniony dostęp do podzespołów i elementów urządzenia ze względu na jego konstrukcję i lokalizację. Dzięki niej możemy oglądać stan konstrukcji urządzenia na całej jego wysokości, pod różnymi kątami i różnymi wielkościami zbliżeń, obserwować pracę podzespołów w ruchu, stan konstrukcji wsporczej kół linowych, ograniczników prędkości, ich zamocowań, a także z odpowiednim wyprzedzeniem zalecić wymianę zużytych elementów, potwierdzając to dokumentacją fotograficzną. Obecnie technika dronowa stanowi „standardowe” wsparcie inspektorów podczas wykonywania codziennych inspekcji. Warto dodać, że po każdym oblocie dronem pozostaje bogata dokumentacja wideo. Może być ona z powodzeniem wykorzystana podczas kolejnego badania czy też do celów szkoleniowych.

WAŻNE

Zalety dronów

Wyposażone w odpowiednią aparaturę badawczą drony zbierają dane, które następnie podlegają analizie eksperckiej. Dzięki inspekcji z powietrza całkowicie eliminuje się ryzyko pracy inspektora na wysokości, w miejscach niebezpiecznych czy trudno dostępnych. Ponadto dzięki ich użyciu możliwe będzie wczesne wykrycie ewentualnych usterek, co z kolei przyczyni się do minimalizacji zagrożenia wystąpienia poważniejszej awarii.

Przeczytaj również: Kontrola BHP z użyciem drona




Reklama
SAWO 2024
Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.