Urządzenia awaryjne – natryski bezpieczeństwa i oczomyjki
Testowanie urządzeń
Bardzo istotną kwestią, aczkolwiek często zaniedbywaną przez użytkowników, jest testowanie urządzeń. Konieczność regularnego testowania wynika z zapisów normy EN 15154, jak również z zaleceń producentów. Wszystkie awaryjne natryski i myjki do oczu powinny być regularnie poddawane próbom działania. Polega ona między innymi na uruchomieniu urządzenia i sprawdzeniu wysokości wypływu strumienia wody. Do każdego urządzenia należy dołączyć kartę prób zawierającą datę ostatniej próby oraz inicjały osoby przeprowadzającej próbę. Można też skorzystać z gotowych szablonów.
Równie ważne jak testowanie urządzeń jest samo szkolenie pracowników. W celu zapewnienia prawidłowego użytkowania urządzeń należy pamiętać, aby zapewnić wszystkim pracownikom narażonym na ryzyko kontaktu z substancją niebezpieczną szkolenie w zakresie sposobu użycia natrysku awaryjnego lub awaryjnej myjki do oczu. Pracownik powinien wiedzieć, że części ciała narażone na działanie szkodliwych czynników należy opłukiwać przez co najmniej 15 minut. Ważne jest również to, że należy jak najszybciej wezwać służby medyczne.
Zwykle nikt nie myśli na co dzień o tym, iż wypadek może się zdarzyć, że będzie poszkodowany, że będzie musiał skorzystać z urządzeń awaryjnych. Natomiast istotne jest, aby wiedzieć, jak i mieć gdzie skorzystać ze sprawnego sprzętu, jeśli już wypadek się przytrafi. Zawsze powtarzam, że najlepsze urządzenie awaryjne to takie, które nigdy nie będzie użyte. Jednak jeśli już trzeba będzie go użyć, to zadziała. Tego życzę wszystkim pracującym z materiałami niebezpiecznymi. Patrzcie na bezpieczeństwo w swoich miejscach pracy szeroko otwartymi oczami, a nie z przymrużeniem oka.
WAŻNE
Oczomyjki to natryski przeznaczone do przemywania oczu. Są to urządzenia, które przydają się na stanowiskach bezpieczeństwa w miejscach, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z agresywnymi chemikaliami. Oczomyjki powinny być montowane we właściwej odległości od stanowisk pracy, w taki sposób, aby nic nie utrudniało dostępu do nich. Urządzenia tego typu przydają się w laboratoriach oraz w różnego typu zakładach przemysłowych. Z pomocą nowoczesnych oczomyjek można szybko usunąć skażenie z oczu pracownika.
Przypisy
1 Dz.U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 §103.
2 Dz.U. z 1994 r., nr 21, poz. 73 z 27.01.1994 r. § 13.
3 Dz.U. z 1994 r., nr 21, poz. 73 z 27.01.1994 r. § 89.
4 Dz.U. z 1994 r., nr 21, poz. 73 z 27.01.1994 r. § 94.
5 Dz.U. z 2018 r., poz. 48 z 15.12.2017 r. § 32.
Przeczytaj również: Promieniowanie jonizujące