Urządzenia awaryjne – natryski bezpieczeństwa i oczomyjki

Montaż urządzeń awaryjnych w zakładach pracy nie jest tylko dobrą praktyką, a obowiązkiem, popartym wymogami prawnymi.

„U nas w firmie nie ma potrzeby montować myjki do oczu, bo pracownicy mają blisko wodę w kranie”, „nasza chemia nie jest groźna i nie musimy mieć takich urządzeń” lub „tyle lat używamy chemii i nigdy nikomu nic się nie stało”. Takie odpowiedzi najczęściej padają na moje pytanie „Gdzie znajduje się urządzenie awaryjne do mycia oczu, jeśli chemia wpadnie pracownikowi do oka?”. To nie jest żart, chociaż bardzo bym chciała, aby tak było. Wielu specjalistów BHP i przedsiębiorców nie ma świadomości i wiedzy, iż urządzenia awaryjne, takie jak oczomyjka czy prysznic awaryjny, nie są tylko dobrą praktyką, a wymogiem prawnym i to zapisanym w wielu rozporządzeniach.

Jeśli chcesz się dowiedzieć, gdzie szukać w przepisach prawnych informacji na temat urządzeń awaryjnych, jaka jest różnica między natryskiem awaryjnym a prysznicem łazienkowym, czy kran może zastąpić oczomyjkę, czy trzeba testować urządzenia awaryjne i jak często to robić, to serdecznie zapraszam do lektury tego artykułu.

O tym, jak ważnym zmysłem jest dla nas wzrok, dowiadujemy się niestety wtedy, gdy doświadczymy jego uszkodzenia. Może się to zdarzyć np. przy pracy z substancjami niebezpiecznymi. W czasach PRL pracownikom przypominały o tym takie hasła jak np. „oczy narzędziem Twojej pracy” czy też „chroń swój wzrok”.

Niebezpieczne substancje i preparaty chemiczne są stosowane obecnie w wielu procesach produkcyjnych. Są stosowane we wszystkich obszarach działalności, od przemysłu farmaceutycznego; spożywczego; chemicznego; samochodowego, poprzez laboratoria, oczyszczalnie ścieków czy też warsztaty i firmy sprzątające. Trudno będzie znaleźć taką gałąź przemysłu, w której nie będzie istnieć ryzyko kontaktu z substancjami chemicznymi.

Środki zapobiegawcze

Większość z nas ma świadomość używania ochron osobistych, np. gogli, rękawic czy kombinezonów ochronnych. Są to tzw. ochrony indywidualne mające na celu zabezpieczenie pracownika przed bezpośrednim kontaktem z substancjami niebezpiecznymi. Pomimo zastosowania odpowiednich rozwiązań technicznych i środków bezpieczeństwa zawsze istnieje ryzyko bezpośredniego kontaktu z niebezpiecznymi substancjami chemicznymi. Zasadnicze znaczenie ma pierwsze 10-15 sekund po przypadkowym narażeniu na działanie substancji lub preparatów chemicznych, w szczególności substancji żrących. Szybkość interwencji ma podstawowe znaczenie w ograniczeniu konsekwencji dla zdrowia. Konieczne jest również zastosowanie środków zapobiegawczych, innych niż wyżej wymienione środki ochrony indywidualnej. Mam tu na myśli oczomyjki i prysznice bezpieczeństwa.

Podczas udzielania pierwszej pomocy bezpośrednio na miejscu zdarzenia, oczomyjki i natryski bezpieczeństwa umożliwiają szybkie usunięcie niebezpiecznych substancji, zarówno stałych, jak i cieczy. Urządzenia te pozwalają, bardzo często samodzielnie, osobom poszkodowanym na zmycie szkodliwych substancji. Substancje te w dłuższym kontakcie mogłyby powodować poważne i nieodwracalne uszkodzenia.

Reklama

Sklep

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

Bezpieczna praca spawacza (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 2 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 3 (album)

149,00 zł

Kup teraz
101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

101 dobrych praktyk BHP. Tom 4 (album)

149,00 zł

Kup teraz
Ergonomia w zakładzie pracy <br> (e-book)

Ergonomia w zakładzie pracy
(e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Bezpieczna produkcja (e-book)

Bezpieczna produkcja (e-book)

59,00 zł

Kup teraz
Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

Wypadki w zakładach produkcyjnych. Case study.

99,00 zł

Kup teraz
Promotor BHP (prenumerata)

Promotor BHP (prenumerata)

264,00 zł

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.