Sztuka zarządzania grupą – konflikty i współpraca. Cz. I
Konflikt relacji
Przejawia się negatywnymi emocjami, a co za tym idzie, negatywnym stosunkiem do innych osób. Ludzie nawzajem się nie lubią. Zapominając o tym, że zwykle przyczyną konfliktów jest jakieś zachowanie drugiej osoby, jej sposób bycia, który jest negatywnie interpretowany.
Konflikt danych
Pojawia się w sytuacjach braku informacji lub innej interpretacji tych samych danych. Często jego przyczyną są błędy w komunikacji lub zbyt niska jakość przekazywanych informacji. Może przeradzać się w konflikt relacji wynikający ze wzajemnego oskarżania się o zatajanie ważnych informacji niezbędnych do osiągnięcia celu.
Konflikt wartości
Jest to konflikt, który jest nierozwiązywalny, wynika z odmiennego systemu wartości. Do konfliktu wartości dochodzi wtedy, gdy strony próbują rozstrzygnąć, czyje wartości są lepsze, bardziej słuszne, lub do których należy się stosować. Nie można za pomocą dyskusji ustalić, czyje wartości są lepsze i które powinny zostać przyjęte jako rozwiązanie konfliktu.
Konflikt strukturalny
Jak sama nazwa wskazuje, wynika ze struktury sytuacji, często niezależnej od jednostki. Jego źródłem są głównie ograniczone zasoby – zbyt mało czasu, za mało środków, schematycznie pełnione role.
Konflikt interesów
Jest nieuniknionym i rzeczywistym konfliktem w sytuacji rozwoju grupy, ponieważ zmieniają się potrzeby osób [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!