Szkolenia z pierwszej pomocy w czasie pandemii
WAŻNE
Szkolenia z pierwszej pomocy w dobie koronawirusa
Najważniejsze zmiany podczas udzielania pierwszej pomocy podczas pandemii COVID-19 to odstąpienie od oceny oddechu sposobem „widzę – słyszę − czuję”, nie przystawiamy ucha do ust i nosa poszkodowanego, ocenę oddechu wykonujemy, obserwując klatkę piersiową i brzuch, nie udrażniamy też dróg oddechowych za pomocą ruchu czoło − żuchwa, nie wykonujemy oddechów ratowniczych u osób dorosłych. W przypadku, gdy jesteśmy przeszkoleni, możemy je wykonywać jedynie u dzieci w połączeniu z uciśnięciami klatki piersiowej. Nadal pamiętamy o swoim bezpieczeństwie i zakładamy maskę oraz rękawiczki.
Znajomość podstaw pierwszej pomocy
Znajomość podstaw pierwszej pomocy może przydać się w codziennych sytuacjach, w szkole, w domu czy zakładzie pracy. Obecność na miejscu wypadku człowieka, który odbył szkolenie z pierwszej pomocy i ma świadomość, co robić, znacząco zwiększa szanse poszkodowanego na przeżycie, tak naprawdę niezależnie od tego, co się stało. Mało kto zna zasadę 4 złotych minut dotyczących wznowienia pracy serca. Jest to okres, w którym jeśli nie udzielimy pierwszej pomocy, mogą nastąpić nieodwracalne zmiany w mózgu.
Nie każdy wie, że zgodnie z przepisami polskiego prawa, jeśli jest się świadkiem sytuacji, w której czyjeś zdrowie lub życie jest zagrożone, udzielenie pierwszej pomocy jest obowiązkiem. Przynajmniej dlatego warto mieć podstawowe informacje w tej kwestii. Każdemu z nas mogą się one przydać chociażby w przypadku, gdy pomocy będzie potrzebował ktoś z naszych bliskich. Szkolenia on-line są dobrym sposobem na przekazanie ogólnej wiedzy i obowiązujących zasad w temacie pierwszej pomocy. Jednak dopiero szkolenie praktyczne pozwala podejść do przypadku w realnym środowisku. Pokazuje, jak ważne są: ocena sytuacji, kontakt między ratującym a poszkodowanym, wyeliminowanie zagrożeń, a przy tym zachowanie zimnej krwi.
Bardzo często sama teoria wydaje się prosta w zastosowaniu pierwszej pomocy. Jednak gdy przychodzi taka potrzeba w realnym zdarzeniu, człowieka ogarnia strach i poczucie bezsilności. Dlatego właśnie tak ważny jest trening, czyli zajęcia praktyczne i doświadczenie. Musimy cały czas pamiętać o wirusie, ale nie możemy zapominać o potrzebie i obowiązku udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanemu.