System ochrony pracy w Polsce – najważniejsze obowiązki
Jak wygląda system ochrony pracy w Polsce? Do czyich obowiązków należy tworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz społeczny nadzór i kontrola nad tymi warunkami? Jakie obowiązki w tym zakresie ma pracodawca i pracownik?
System organizacji ochrony pracy w Polsce został tak ukształtowany, że najważniejsze miejsce zajmuje w nim Parlament. W następnej kolejności są: Rada Ministrów, resorty i inne urzędy państwowe. Parlamentowi podlega Rada Ochrony Pracy, a jej z kolei – Państwowa Inspekcja Pracy. W skład Rady Ochrony Pracy wchodzą: przedstawiciele rządu oraz pracodawców i pracowników, posłowie i senatorowie oraz wybitni specjaliści z dziedziny BHP. Organ ten umocowany jest prawnie przy Sejmie RP. Zgodnie z Ustawą o Państwowej Inspekcji Pracy ROP ma sprawować nadzór nad jej działaniem.
Radzie Ministrów oraz poszczególnym resortom podlegają pozostałe organy kontroli oraz instytuty naukowo-badawcze. Oddzielne miejsce zajmują organizacje związkowe i organizacje pracodawców. Obiektem działania i współdziałania wszystkich wymienionych wyżej podmiotów są w rezultacie zakłady pracy.
BHP w zakładach pracy i źródła prawa
Również na szczeblu zakładu pracy istnieją różne podmioty, do których obowiązków należy tworzenie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy oraz społeczny nadzór i kontrola nad tymi warunkami. Podstawowym podmiotem, do którego obowiązków należy zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jest pracodawca (art. 15 Kodeksu pracy). Pracodawca swoje zadania realizuje za pomocą wyspecjalizowanych służb BHP oraz lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami. Dodatkowo w kształtowaniu [...]