PW Krystian z myślą o jutrze – Światowy Dzień Recyklingu
Nowe technologie dla zielonej przyszłości
Celem jest nie tylko sam recykling odpadów, ale również systematyczne zmniejszanie ich ilości. Pomagają temu nowe technologie. W zakładzie PW Krystian, nowoczesne maszyny krojcze pozwoliły na zmniejszenie odpadów tekstylnych. Nowoczesna metoda pracy pozwala na przygotowania większej ilości odpadów przeznaczonych do recyklingu.
Dotychczasowe klasyczne nici firma Krystian zastąpiła wytwarzanymi z recyklingu plastikowymi butelkami. Są one równie trwałe i wytrzymałe, jak nici standardowe, a jednocześnie stanowią bardziej przyjazną dla środowiska alternatywę.
Wydłużenie cyklu życia produktu
Recykling jest ważnym elementem redukcji negatywnego wpływu na środowisko m.in. branży tekstylnej i BHP. Jednym z kluczowych zadań w zrównoważonym rozwoju jest jednak wydłużenie życia produktu, co pozwala na znaczne zmniejszenie odpadów w ogóle.
– Chcemy produkować odzież, w której nie tylko można bezpiecznie pracować, ale także nosić ją jak najdłużej. Podczas gdy normy europejskie wymagają od producentów odzieży ochronnej certyfikacji na min. 5 cykli prania. Naszym wewnętrznym minimalnym standardem jest 25 prań, większość naszej odzieży ma certyfikację na 50 cykli, a coraz więcej na aż 100. Oznacza to, że w porównaniu z tanimi alternatywami wydłużamy okres życia produktu nawet do 20 razy! – dodaje Elżbieta Rogowska.
Co więcej, firma wprowadziła również nowoczesne etykiety, bardziej odporne na pranie i pozwalające na maksymalizację żywotności produktu.
Uważność na co dzień
Dobre nawyki pielęgnowane są także w codziennej pracy, sukcesywnie wyrabiane wśród wszystkich pracowników firmy. Poza wyeliminowaniem jednorazowych naczyń czy segregacji śmieci, zrezygnowaliśmy z używania wody w plastikowych butelkach. Co więcej, w celu zwiększenia świadomości ekologicznej w strukturach administracyjnych Spółki, pracownicy przechodzą odpowiednie szkolenia.
Źródło: Koalicja Bezpieczni w Pracy
Przeczytaj również: Energetyka w centrum uwagi – co z bezpieczeństwem pracy w tym sektorze?