Rękawice do ochrony przed substancjami chemicznymi – czy zawsze bezpieczne i skuteczne?
Praca z substancjami chemicznymi jest niebezpieczna i wymaga stosowania środków ochrony indywidualnej, w tym rękawic ochronnych. Jak prawidłowo dobrać rękawice ochronne do ochrony przed czynnikami chemicznymi?
Z artykułu dowiesz się:
- czym charakteryzują się rękawice do ochrony przed substancjami chemicznymi,
- jak prawidłowo dobrać chemoodporne rękawice ochronne,
- jakie były wyniki badań ankietowych dotyczących rękawic do ochrony przed czynnikami chemicznymi, skierowanych do producentów, dystrybutorów i pracowników branż chemicznych.
Kontakt z substancjami chemicznymi jest o tyle niebezpieczny, że nie zawsze odczuwamy ich szkodliwe oddziaływanie na nasz organizm. Wiele substancji powoduje natychmiastowe skutki kontaktu z nimi, jak oparzenia czy ostre podrażnienia. Dzieje się tak zwykle w warunkach bezpośredniego kontaktu, np. skóry. Są jednak substancje, które różnymi drogami przenikają do organizmu bez wyraźnych tego symptomów. W niewielkich ilościach, ale kumulowane w organach wewnętrznych, jak np. wątroba czy nerki, są przyczyną przewlekłych zatruć; nowotworów; mutacji (dziedzicznych uszkodzeń genetycznych) bądź mają działanie embriotoksyczne (szkodliwe dla funkcji rozrodczych i rozwoju płodu). Jakich rękawic powinni używać pracownicy narażeni na substancje chemiczne?
Ekspozycja pracownika na substancje szkodliwe
W warunkach pracy zawodowej dodatkowym zjawiskiem jest bardzo często ekspozycja człowieka na różne substancje szkodliwe, biorąc pod uwagę również skutki ich [...]