Targi SAWO 2022 – dla pasjonatów i profesjonalistów
Szkolenia Pierwszej Pomocy w Wirtualnej Rzeczywistości
Fundacja Strażacy Wielkopolska oraz firma 4 Help VR zapraszają do udziału w szkoleniach z zakresu pierwszej pomocy w Wirtualnej Rzeczywistości (VR). Pierwsza Pomoc VR to innowacyjne rozwiązanie szkoleniowe, które sprawia, że szkolenia z zakresu pierwszej pomocy będą bardziej realistyczne i angażujące. Wirtualna Rzeczywistość to obraz, dźwięk, przestrzeń i dotyk, całość „zamknięta” w świecie technologii. Poprzez testowanie różnych sytuacji w świecie wirtualnym z wykorzystaniem 4 Help VR, uczestnik szkolenia zyskuje przewagę w momencie realnych zdarzeń. Wirtualna rzeczywistość pozwala na odzwierciedlenie warunków panujących na miejscu zdarzenia i to bez żadnych negatywnych skutków ubocznych pomyłek. Podczas targów SAWO 2022 będzie można ćwiczyć, utrwalać i nabywać nowych umiejętności, a tym samym wzmacniać pewność siebie i zmniejszać stres. Szkolenia odbywają się z wykorzystaniem gogli VR oraz manekinów szkoleniowych.
Pojazdy zabytkowe i sprzęt retro
Targi SAWO to połączenie edukacji z tradycją i historią w tle. Na stoisku Fundacji Strażacy Wielkopolska będzie można zapoznać się również z informacjami dot. organizacji jednego z największych w Polsce pikników prewencyjno-edukacyjnych pod nazwą Ogólnopolski Zlot Czerwonych Samochodów w Poznaniu (20.08.2022) – zwiedzający targi SAWO 2022 będą mogli podziwiać zabytkowe pojazdy strażackie: m.in. Żuk A151 i Trabant.
Ciekawa oferta sprzętu strażackiego retro będzie prezentowana także na stoisku OST Straszewo: sikawka przenośna firmy „Straż”, sikawka konna firmy „Gustaw Ewald” oraz AK z okresu międzywojennego firmy „Strażak”, dodatkowo strażacy w strojach z lat 60-tych.
Nie lada gratką dla fanów historycznych eksponatów BHP będzie mobilna wystawa pn. „POMOCE DYDAKTYCZNE W SZKOLENIACH BHP – EWOLUCJA” promująca powołanie pierwszego w Polsce Muzeum BHP w Radomiu. To inicjatywa członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Pracowników Służby BHP pod Patronatem Zarządu Głównego OSPSBHP, koordynowana przez radomski oddział Stowarzyszenia. Wystawę może obejrzeć KAŻDY, kto chciałby poznać historię służby BHP oraz zobaczyć rozwiązania wspierające bezpieczeństwo pracy na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat oraz te najnowocześniejsze. Wśród różnych, historycznych akcentów wspierających bezpieczną pracę zobaczyć będzie można: środki ochrony indywidualnej, odzież, oznakowania, stare kaski ochronne, drewniane drabiny, czy legitymacje behapowców, a także inne przedmioty, które już dawno wyszły z użycia.
Strefa Dronów i maszyn latających
W ramach Strefy Dronów firma Air Agro zaprezentuje szeroką ofertę statków powietrznych, które mogą świadczyć usługi w sektorze rolniczym i leśnym i być wsparciem dla jednostek PSP czy OSP. Będą to m.in. modele: 3x wielowirnikowce Agro, 2x samoloty obserwacyjne, 2x heksakoptery, 1x quadrocopter obserwacyjny, 1x motolotnia. Kluczowy model – Agrodron – to sześcioramienny wielowirnikowiec (heksakopter) z możliwością zastosowania jednego z dwóch rodzajów napędu, elektrycznego lub hybrydowego, stworzony na potrzeby rolnictwa precyzyjnego i leśnictwa. Dzięki wyjmowanym ramionom konstrukcja posiada kompaktowy charakter i z powodzeniem mieści się w skrzyni transportowej o szerokości 1 metra. Urządzenie wykonuje loty przy pomocy sterowania ręcznego lub według wcześniej zaprojektowanej trasy wprowadzonej do jego pamięci (lot automatyczny).
Ponadto, oferta Air Agro będzie rozbudowana o usługi z wykorzystaniem wiatrakowców AAT (Aviation Artur Trendak): skanowania, zastosowania militarne, straż pożarna, agro gyro, patrolowanie czy loty widokowe. Piloci-strażacy wykorzystujący wiatrakowce do operacji lotniczych związanych z patrolowaniem podkreślają ich znaczenie i ważną rolę, ponieważ z pułapu 1500 stóp są w stanie określić dokładną lokalizację zagrożenia w promieniu aż do 50 kilometrów. Dodatkowo mogą kontrolować cały teren objęty pożarem oraz koordynować wszystkie działania z powietrza. Wiatrakowce dzięki swojej niezawodnej konstrukcji skutecznie patrolują granice, gospodarstwa, a także parki narodowe. Bardzo łatwa modyfikacja wyposażenia wiatrakowca sprawia, że w zaledwie kilka minut wiatrakowiec może przekształcić się w amfibię z możliwością poruszania się na lądzie, wodzie i powietrzu.
Zalety wiatrakowców
Wiatrakowce są odporne na mocny wiatr, a także zmienne warunki atmosferyczne, które często występują w rejonach otwartych wód. Za pomocą skanowania z wiatrakowca i uzyskanych danych użytkownik ma możliwość przygotowania i opracowania m.in. takich informacji, jak: ocena warunków glebowych oraz stanu upraw, ocena przyrostu naturalnego, ocena stanu degradacji, ocena rozmiaru strat. Wiatrakowce mogą być przystosowane do indywidualnych potrzeb jednostek takich jak: policja, wojsko, straż graniczna lub też straż pożarna.
Możliwość wszechstronnej adaptacji wiatrakowca do zaistniałych potrzeb w danej chwili jest główną ich zaletą. Piloci sami mogą dostosować statek powietrzny do akcji, jak również zamontować potrzebny im sprzęt typu: kamery obserwacyjne, sprzęty pomiarowe, kamery termowizyjne. Łatwy i szybki montaż / demontaż sprzętu AGRO na wiatrakowcu umożliwia dostosowanie każdego wiatrakowca pod system AGRO AAT. Wiatrakowce wykorzystywane są w rolnictwie precyzyjnym i gospodarce leśnej. Wykorzystuje się tutaj nowo opracowaną metodę DSS (Decision Support System), która może określić potrzeby zabiegów nawadniania, nawożenia oraz chemicznego zwalczania szkodników. Dzięki szybkiemu pozyskiwaniu danych metodą DSS możliwa jest szybka interwencja w przypadku zagrożeń roślin i lasów.