Czy zmęczenie jest nam potrzebne? Cz. II
W drugiej części artykułu dowiesz się, jaki wpływ na zmęczenie pracownika ma określony rytm pracy, jak poznać swój zegar biologiczny i co należy zrobić w przypadku wystąpienia przemęczenia.
Przeczytaj pierwszą część artykułu >>
Wiele zawodów jest związanych z wykonywaniem pracy w stałych, ale czasami bardzo nietypowych godzinach. Piekarze, drukarze, dostawcy żywności i zaopatrzenia dla dużych aglomeracji miejskich wykonują swoje obowiązki zawodowe również nocą. Natomiast mleczarze i pracownicy sortowni pocztowych pracują we wczesnych godzinach rannych. Pracownicy służby zdrowia, średni personel i lekarze decydują o życiu i zdrowiu pacjentów w ciągu całej doby – podobnie służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo publiczne, w tym: policja, straże miejskie, straż pożarna czy inne, które pełnią dyżury przez całą dobę [4]. Czy rytm pracy ma wpływ na zmęczenie?
Rytmy pracy
Wykonywanie powyższych zawodów determinuje godziny pracy. Często to jednak my mamy wpływ na rytm wykonywanej przez nas pracy, jednak z różnych powodów nie zawsze wybieramy ten najlepszy dla naszego organizmu.
Poniżej najbardziej popularne rytmy pracy stosowane przez pracowników:
- Rytm maszynowy – pracownik pracuje jednakowo dobrze i w tym samym rytmie od początku do końca zmiany. Takie osoby, pracujące „jak maszyna”, zdaniem fizjologów nie są wcale najlepszymi pracownikami.
- Rytm krańcowo-zrywowy – u pracownika obserwuje się częste zmiany wydajności, przechodzące od bardzo [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!